Geniş Kapsamlı Kosgeb Rehberi 2020

0 95

Thomas Edison der ki; “Fırsatların sayısı, onları görecek insan sayısından çok daha fazladır.” Yaptığınız işte fazlasıyla başarılı olabilirsiniz,  ticaret konusunda çok bilgili de olabilirsiniz, hatta ve hatta tüm dünya ekonomisini yakından takip ediyor dahi olabilirsiniz. Pekâlâ, sizce başarıya ulaşabilmeniz ve iyi bir girişimci olabilmeniz için bunlar yeterli olacak mı? Muhakkak bilgi, birikim ve tecrübeleriniz başarıya giden yolda önemli noktalar, bunların üzerine karşılaştığınız fırsatları da değerlendirmek size çok şey katmaz mı? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazımızda sizlere, ülkemizdeki girişimciler için şu dönemlerde ki en büyük fırsatlardan biri olan Kosgeb desteklerini ve merak ettiğiniz herşeyi açıklamaya çalışacağız.

 Kosgeb Nedir? Ne Amaçla Kurulmuştur?

Kosgeb (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak, 20 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla kurulmuş, adından da anlaşılacağı üzere amacı küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek ve ekonomiye kazandırmak olan bir devlet kurumudur.

Kosgeb destekleri nelerdir?

– Girişimcilik Destekleri
– AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
– İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
– KOBİ Finansman Destekleri
– Laboratuvar Hizmetleri
– İŞGEM/TEKMER Programı

Girişimcilik Destekleri

KOSGEB, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında yeni girişimcilere 370.000 Türk Lirasına varan hibeler ile destek vermekte. Programdan faydalanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, daha önce adınıza kayıtlı hiçbir vergi mükellefliği olmaması ve Kosgeb girişimcilik kursunu tamamlamış olmanız yeterli. Kosgeb girişimcilik kursuna e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. İlave olarak online olarakta bu kursu alabilme şansınız mevcut.
Kosgeb yeni girişimci programını, Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği olarak ikiye ayırmakta.

Geleneksel Girişimci Desteği

Üretim yapmayan ve ya üretici olmayan işletmeleri geleneksel girişimcilik olarak nitelendirebilir ve kuaför, yufkacı, butik, oto yıkama gibi işletmeleri örnek olarak sunabiliriz. Bu destekten faydalanmak istiyorsanız öncelikle Kosgeb Girişimcilik Kursunu tamamlamış olmanız gerekmekte, ardından şahıs şirketinizi açabilirsiniz. Vergi levhanız da ki ana faaliyet NACI Kodunuza göre destek alacağınızı belirtmek isteriz. Mümkünse bu konularda bilgili bir muhasebeciyle çalışmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Şirketinizi açtıktan sonra Kosgeb’e internet üzerinden kaydınızı yapıp, girişimcilik kursunda öğrendiğiniz şekilde projenizi hazırlayıp yine internet üzerinden sunmanız yeterli olacaktır.

Kosgeb, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan geleneksel girişimci işletmelerine 5.000 TL,  sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan geleneksel girişimci işletmelerine ise 10.000 TL kuruluş desteği vermekte. Performans desteği kapsamında ise, kuruluşun olduğu ilk sene, toplam prim gün sayısına göre  180-539 olan işletmeye 5.000 TL, 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL, 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL  ikinci sene ise yine aynı şekilde Toplam prim gün sayısına göre 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,  1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,  1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL olacak şekilde destek sunmakta. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda ise belirlenen tutarlara her sene için 5.000 TL daha eklenmekte.

İleri Girişimci Desteği

Üretim, ve teknolojiyi kapsayan hemen hemen her sektör ileri girişimci desteği alabilmekte. Bu desteği alabilmeniz için geleneksel girişimcilikte ki gibi girişimcilik kursu almış olmanız ve projenizin kabul görmüş olması gerekmekte.  Performans ve kuruluş destekleri, geleneksel girişimcilik ile aynı fakat ekstra olarak makine ve teçhizat desteği alabiliyorsunuz. Yaptığınız iş düşük orta-düşük teknoloji düzeyinde ise 100.000 TL, orta yüksek teknoloji düzeyinde ise 200.000 TL, yüksek teknoloji düzeyinde ise 300.000 TL’ye kadar destek alabiliyorsunuz. Kosgeb, aldığınız makine ve teçhizatın %75’e kadar olan kısmını belirlenen limit oranında geri ödemesiz destekliyor. Eğer yerli malı bir ürün tercih ederseniz, destek oranı %90’a çıkıyor. Kosgeb, ek olarak Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği  adı altında, tutacağınız danışman veya koçun ücretini 10.000 TL’ye kadar %75 oranında karşılıyor.

Genel anlam itibariyle rakamlar sizi şaşırtmış olabilir. Fakat durum bu şekilde. Bu desteklerden faydalanmak hiçte zor değil. Sadece ilgili yönergeleri izlemeniz ve doğru adımlar atmanız önemli. Maalesef birçok girişimci iyi araştırmadığından kaynaklı destek alamıyor. En çok yapılan hatalar arasında önce şirketi açıp, daha sonra girişimcilik kursu almak yer alıyor, maalesef bu durumda Kosgeb’ten destek alamıyorsunuz. İlave olarak ikinci yapılan en çok hata ise, daha önce şirket açmış girişimcilerin bu programlara başvurması. Dediğimiz gibi yalnızca yeni girişimciler bu desteklerden ilk girişimlerinde faydalanabiliyorlar. Maalesef birçok kişi cesaret edemiyor. Ama garantisini verebiliriz ki, cesaretli bir şekilde doğru adımları uygularsanız elinizde ki az bütçeyle yüksek bütçeli bir girişim yapabilirsiniz. Kosgeb iki sene boyunca sizi takip ediyor olacak ve buna istinaden raporlamalar gerçekleştirecek. İki senenin sonunda makine ve teçhizatlar tamamen sizin oluyor. İki sene dolana kadar hiçbir şekilde makine ve teçhizatlar bir yerden bir yere taşınamıyor ( Kosgeb bilgisinde adres değişikliği olmadığı sürece)  ve haczedilemiyor. Aklınıza takılan kısımları iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Tabi ki Kosgeb’in destekleri yalnızca yeni girişimcilerle sınırlı değil. Milyonlarca liraya kadar Kobi destekleri de bulunmakta.

AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri- İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri

KOBİ TEKNOYATIRIM – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı 

Ar-ge veya yenilik çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürünlerin üretilmesi ve ticarileştirilmesini amaçlayan bu programda  Düşük Teknoloji ve Orta-Düşük Teknoloji alanlarından yer alan Ar-Ge veya yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkmış ürünler için gerçekleştirilecek yatırımlar 500 Bin TL’ ye kadar, Orta-Yüksek Teknoloji ve Yüksek Teknoloji alanlarında yer alan ürünler için gerçekleştirilecek yatırımlar 5 Milyon TL’ye kadar desteklenmektedir. En az 1 yıldır faaliyette olan, en çok 5 yıl önce alınmış Ar-Ge projesinin tamamlandığını gösterir ilgili mevzuatta ki şekilde bu durumu belgeleyebilen her işletme başvurabilir.

 AR-GE ve İnovasyon Destek Programı

Bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara destek olmak için hazırlanmış bu program kapsamında, 750.000 Türk Lirası’na kadar destek sunulmakta. Proje kapsamında, yurtiçi/yurtdışı fuar ziyaretlerinizden tutunda, kira giderinize kadar birçok destek bulunmakta. İlgili mevzuata göre hareket etmeniz konusunda rahatlıkla bu destekten de faydalanabilirsiniz.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Bu programda ise yeni bir ürünün üretiminin kolaylaştırılması, hızlandırılması, kalitesinin arttırılması, maliyet düşürücü yapıda yeni tekniklerin uygulanması adına yapılan işlemleri desteklemektir. Bu kapsamda KOSGEB 818.000 Türk Lirası’na kadar destek vermekte.

İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma Destekleri

İşletme Geliştirme Destek Programı

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri güçlendirmek ve geliştirmek adına planlanan bu program kapsamında 290.000 Türk Lirası’na kadar destek sunulmakta.

İş Birliği Destek Programı

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle, ortak sorunlara birlikte çözüm üretmeleri halinde 10.000.000 Türk Lirası’na kadar destek sunulmakta. Kuruluş modeline göre bir kısmı, yarısı veya daha fazlası geri ödemesiz, bir kısmı ise sıfır faiz krediyle verilmekte.

KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı

Bu program kapsamında ise Ulusal öncelikli alanlarda hazırlanan projelere 300.000 Türk Lirası’na kadar geri ödemesiz, 700.000 Türk Lirası’na kadar da geri ödemeli olmak üzere, toplam da 1.000.00 Türk Lirası’na kadar destek sunulmakta.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

Bu programda ise Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ve ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması için yapılan girişimlere 60.000 Abd Dolarına kadar destek verilmekte.

Yurt Dışı Pazar Destek Programı

Kobi’lerin yurt dışı ticaret faaliyetlerini geliştirmeleri veya başlatmaları için planlanan bu programda ise 300.000 TL’ye kadar destek sunulmakta.

KOBİ Finansman Destekleri

KOBİ Finansman Destek Programı

Kobilerin finansal sorunlarını çözmek adına hazırlanan bu programda, 500.000 Türk Lirasına kadar kobilere özel faiz desteği sunulmakta.

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı

Bu programda ise gelişme ve büyüme potansiyeline sahip işletmeler için, Borsa İstanbul A.Ş. Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem görmelerini sağlamak adına 500.000 Türk Lirasına kadar destek sunulmakta.

Laboratuvar Hizmetleri

Kosgeb bünyesinde, ürün kalitesini geliştirmeye yönelik toplam da 8 adet metal, plastik/kauçuk laboratuvarı hizmet vermekte. Kosgeb kendi laboratuvarında yapılan testlere %50 indirim desteği sunmakta.

Son Tavsiyeler;

–       İlgili mevzuatları muhakkak okumanızı öneririz.

–       Mümkünse bir danışmanla hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Hayallerinizin hedeflere, hedeflerinizin ise yaşantınıza dönüşmesi dileklerimizle… 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.