Akıllı Hedef Belirleme Metodu Nedir?

0 9

Akıllı hedef belirleme metodu nedir? Nasıl uylanır? Geçmişten günümüze insanlar kendilerine hedef belirleyip bunların gerçekleşmesi için çalışmışlardır. Pek çok kişi bu hedefleri gerçekleştirme konusunda başarılı olsa da bir kısmı ne yazık ki başarıya ulaşamamıştır. Nedeni ise birçok şey olabilmektedir. Kimi zaman doğru hedef belirleme kimi zaman ise uygulanan doğru yöntemler olmamaktadır. Biz sizin için araştırdık ve hedeflerin nasıl gerçekleşebileceğini, doğru hedef belirlemenin nasıl yapılacağını bu içeriğimiz de derledik.

Akıllı Hedef Belirleme Metodu

Spesifik

Öncelikli olarak hedef belirleme de dikkat edilmesi gereken nokta ulaşılmak istenilen hedefin spesifik olmasıdır. Pek çok insan hedef belirlerken onu tam olarak tanımlayacak şeyleri eklemeyi unuturlar. Buna en iyi örnek ise meslek seçimi olmaktadır. Üniversite sınavına hazırlanan ve gelecekte yapacağımı mesleğe karar vermek isteyen gençler hedef belirlerken spesifik seçimler yapmazlar. “Ben mühendis olmak istiyorum” veya “ Tıp okuyacağım” diye hedef belirleyerek bunu spesifik hale getirmezler. Oysaki bu seçimleri yaparken hangi üniversiteyi, hangi mühendislik dalını ve tam olarak bunun için ne kadar çalışmaları gerektiğini belirleseler ona ulaşmaları daha kolay olur. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken ilk nokta ulaşılmak istenilen hedefin spesifik olmasıdır. Varılmak istenen noktanın tam olarak açıklanması ve detaylıca belirtilmesi gerekmektedir.

Akıllı Hedef Belirleme Metodu
Akıllı Hedef Belirleme Metodu

Sayılar

Hedef belirlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hedefi sayılarla ifade etmek olur. Pek çok kişi hedef belirlerken bu hataya düşer. Mesela kilo vermek isteyip bunu net rakamlarla ifade etmezler. Oysaki tam olarak ne istediğini belirlerse bu hedefin gerçekleşmesi daha basit olacaktır. Bu yüzden hedef belirlenirken bunu sayılarla ifade etmek gereklidir. Yine kilo vermek örneği üzerinden gidecek olursak tam olarak kaç kilo vermek istediğini kişilerin belirlenmesi gerekmektedir.

Uygulanabilirlik 

Hedef belirlerken uygulanabilecek bir diğer yöntem ise o hedefin gerçek hayatta ne kadar ulaşılabilir olduğudur. İnsanlar hedef seçimi yaparken bu hataya yaygın olarak düşerler. Kendilerine pratikte gerçekleşmesi çok zor olan ve kapasitelerinin yeterli olmadığı hedefler belirlerler. Bu yüzden de pek çok kişi hedeflerini gerçekleştiremez. Oysaki kapasite göz önünde bulundurulup buna uygun seçimler yapılsa gerçekleşmesi daha kolay olacaktır. Bir örnek verecek olursak insanlar kendilerine “Bir ay içerisinde zengin olmak istiyorum” gibi hedefler koyarlar. Ama bu hedef hem gerçekçi olmadığı hem de yeteri kadar spesifik biçimde ifade edilmediği için gerçekleşmesi pek mümkün olmamaktadır.

Hedef Belirleme
Akıllı Hedef Belirleme Metodu

Parayı nasıl kullanacağını bilmeyen, onu nasıl çoğaltacağı hakkında herhangi bir fikri olmayan veya yeteri kadar finansal eğitime sahip olmayan kişilerin bu türlerde koymaları pek gerçekçi olmamaktadır. Bu yüzden uyulması gereken bir diğer kurul da hedef belirlerken bu hedefin gerçek hayatta uygulanabilir olmasıdır.

Hayaller ile Olan Uyum

Doğru hedef seçimi yaparken göze çarpan bir diğer önemli etken de bu hedeflerin hayaller ile uyumlu olması gelir. Günümüzde pek çok kişiye kısa yoldan zengin olmak, fenomen birisi haline gelmek ve herkesin yaptığı işlerde başarılı olmak istemektedir. Bu yüzden pek çok kişi hayallerini bir kenara bırakıp onlara ulaşmak da sıkıntı çekerler. Oysaki seçilen hedefler hayaller ile uyumlu olsa başarı oranı daha yüksek olacaktır. Siz de hedef seçimi yaparken onların hayalleriniz ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle gerçekleşme olasılığını yükseltebilirsiniz.

Tarih Belirlemek

Hedef belirleme konusunda uygulanabilecek ve gerçekten sizi başarıya götürecek son nokta ise onlara bir son tarih belirlemek olur. Hedef seçimi yaparken kendinize ona ulaşacağınız bir son tarih belirleyerek başarıları oranınızı artırabilirsiniz. 

Akıllı hedef belirleme metodu ile ilgili sizlerde görüş ve sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.