Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural

0 10

Başarılı olmak için yapılması gereken 7 kural nelerdir? Detaylı şekilde inceleyelim:

Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

1- Ders Çıkarmak ve Bahane Üretmemek:

Başarılı insanların hayatlarına baktığınız takdirde aynen bunu göreceksiniz. Gerek akademik hayatında, gerek çalışma hayatında, gerek sosyal yaşamında başarı kazanmış insanlar, geçmişte yaşadığı bazı olaylardan deneyimlerinden kazanarak ders almış kişilerdir. Yaptığınız işin sonuçları size veya müşterinize olumlu yönde etki etmediğinde bahane üretmek yerine, nerede hata yaptığınızı veya neyi yanlış yaptığınızı düşünmelisiniz. Bu kuralı bir düşünce haline getirmek, kesinlikle başarılı olmanın ilk basamağından bir tanesidir

2- Hedef Belirlemek:

Kişinin motivasyonunu artıran ve yapılan işe daha çok değer  yükleyen kavramlardır. 7’den 70’e her insan kendine belirli dönemlerde hedefler belirler. Bu hedefler doğrultusunda yaptığınız ve bu hedefleri başarı ile sonuçlandırmak istediğiniz her yol sizi daha da çok işe bağlamaktadır. Hedef belirlerken en önemli kurallardan bir tanesi de tarih belirlemektir. Zaman belirlendiğimiz takdirde, hedefimiz gerçekleşene kadar sadece “hayal” olarak kalacaktır. Hedef belirlediğimizde kendimize net tarih veremiyorsak  bile gerçekleşmesi muhtemel tarihler belirleyebiliriz. Bu şekilde bir planlama sürecine girmiş olarak kendinizi gaza getirebilirsiniz.

Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural
Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Kural

3- Planlama Yapmak:

Bunu birden fazla bilerek veya bilmeden yaparız. Her sabah gözümüzü açıp uyandığımızda, günümüzü planlarız. Bir okul dönemini veya çalışma dönemini kafamızda birçok kez planlarız. Sonra da bu plana uygun bir şekilde hayatımızı sürdürürüz. İşin püf noktalarından biri de doğru planlama yapabilmektir. Örnek olarak akademik başarı için iyi bir ders çalışma planı çok önemlidir. Bu planın içinde günün hangi saatlerinde, haftanın hangi günlerinde, ne tür ders çalışılması gerektiğini önceden belirleyip uygulayabilirsiniz. Çok sabır isteyen bu yöntemi başarı ile gerçekleştirirseniz, ilerde çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

4- Kendini İyi Tanımlamak:

Kişinin kendi alanlarını keşfetmiş olması bazı işleri çok iyi yapabileceğini gösteren niteliktedir. Bununla birlikte hepimiz, hangi konularda yeterli düzeyde beceri veya yeteneklere sahip olmadığımızı da çok iyi bilmeliyiz. Neleri yapıp neleri yapamayacağımıza karar vermek sizi olumlu yönde geliştirir. Örneğin, sesimiz iyi değilken müzisyen olmaya zorlamak kendimizi yıpratmaktan başka bir şey değildir. Olumsuz sonuç alınan işten başarısız oldum havası doğmaktadır. Aslında ortada bir başarısızlık yoktur. Tercih hatası vardır. Kendini doğru eleştirebilen kişiler başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmez ve onları kopyalamaya çalışmazlar. Kendinizi insanlara iyi pazarlamanız gerekmektedir.

5- Harekete Geçmek: 

Bazı işlerde daha az çaba sarf ettiği halde sizden çok daha başarılı olan kişiler olabilir. Bu durum, asla o insandan daha çok başarısız olduğunuzu göstermez. Bahsi geçen iş konusunda sizden daha tecrübeli veya zihinsel yeteneklerini o yönde daha fazla geliştirmiş birisi olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, çok daha fazla çalışmaktır.

6-İstikrarlı Olmak: 

Birkaç denemede pes etmek, sıkılmak yarıda bırakmak başarılı olmanın önündeki zorlu bir engeldir. Aynı şekilde, sürekli kolay yolu aramak da insanı işinden çok fazla uzaklaştırabilmektedir. Yapılmayan işler başarısızlıkla sonuçlanmış sayılır. Dolayısıyla, azimli olmak başarılı olmanın en önemli sırlarından biridir.

7- Arkadaş Seçimi:

Doğru arkadaş seçimi konusunda belki yüzlerce öğüt, almışsınızdır. Burada benim size bahsetmek istediğim konu, sizi uçuruma sürükleyecek kişilerden uzak durmanızdır. Başarıya ulaşamayan kişiler, ulaşan kişileri de geri çevirmek için elinden geleni yaparlar.

Başarıya Giden Yol

Doğru bir sonuca ulaştığınız yol başarılı seçilir. Başarıya giden yolda birçok engeller karşınıza çıkacaktır. Pes etmeden devam ederseniz hepsini rahatlıkla geçebilirsiniz. Hayatınızın her döneminde size zararlar açan işleri tecrübe edinerek öğrenebilirsiniz.

Başarılı Kişilik

Azim, kararlılık, çalışkanlık gibi pek çok özelliğin başta geldiği kişilik özellikleri sizi büyük oranda etkileyen şeylerdir. Zaaflarınızı iyi yöneterek sağlıklı düşünürseniz başaramayacağınız hiçbir iş yoktur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.