Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açmak

0 36

Bayilik alarak börekçi dükkanı nasıl açılır? Türk mutfağı denilince akla gelen en güzel lezzetlerden biri olan börek, esnaf işi olmaktan çıktı ve artık kurumsal bir yapıya büründü. Yeni dönemde firmalar börek lezzetini zincir kurup markalaştırıyor. Firmalar, İstanbul dışında Türkiye’nin birçok şehrinde yeni bayiler ve şubeler açıyor. Büyüme hedefiyle yola çıkan börek firmaları yüksek kazanç imkanı sunuyor ve girişimcilerle birlikte büyüyor.

Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açma Adımları

Ev hanımlarının ve annelerimizin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan börek, yapılması zahmetli ve zaman harcamanız gereken bir yiyecek. Ancak günümüz koşullarında kadınların sosyal hayattaki standartlarının artması ve çoğunlukla çalışıyor olmaları börek yapamamalarına yol açıyor. Bu yüzden börek tüketimi evden dışarıya kaymış durumda. Evde börek üretiminin azalması börekçilerin büyümesine neden olmakta.

Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceği börek, kurumsal bir yapıya büründü ve kendi markalarına sahip oldu. Börekçilik esnaf işi olmaktan çıktı ve ülkemizde son yıllarda birçok börek firması markalaştı. Ülkemizin popüler börek firmaları arasında Dilim Börek, Aslı Börek ve Tarihi Sarıyer Börekçisi vardır. Bu firmalar gibi birçok marka, franchise sistemi ile işletilip büyüme yolunda ilerliyor.

Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açma
Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açma

Gün geçtikçe büyümeye devam eden börek sektörünün ülkemizdeki değeri tahmini olarak 500 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Yaklaşık iki bin şubesi bulunan sektörün yaratığı istihdam sayısı her geçen yıl hızla artıyor. Son bilgilere göre sektörün yarattığı istihdam sayısı yaklaşık olarak 10 bine ulaştı. Bu yazımızda sizler için börek sektöründeki markalaşan firmaların büyüme planlarını ve yatırımcılar için hazırladıkları fırsatları derledik.

Aslı Börek

Son yıllarda börek sektörünün en büyük zincir markasına dönüşen Aslı Börek, ilk mağazasını 1994 yılında İstanbul Göztepe’de açmıştı. O günden bu yana 10 ilde 115 şubede hizmet vermeye başlayan Aslı Börek, yatırımcılar için iki farklı konsept sunuyor. Bu konseptler express ve Aslı kafe tarzında işletiliyor.

Türkiye’deki şube sayısını arttırmayı düşünen şirket bu yıl Çorum, Konya ve Kayseri’de şubeler açmayı planlıyor. Ayrıca şirket yurtdışına da açılmayı hedefliyor. Bu konu hakkında konuşan şirketin franchise müdürü Burhan Çelme, bu yıl 20 yeni şubeyi daha açacaklarını ifade etti. Yeni şubelerin maliyetinin mağazaların metrekaresine göre değiştiğini belirtti.

Maliyetlerinin ortalama 250 bin ile 750 bin TL arasında olacağını sözlerine ekleyen Çelme, beklenilen cironun ise mağazanın metrekaresine, konumuna ve personel sayısına göre farklılık göstereceğini belirtti. Ayrıca yatırımcılardan royalty ücreti alınmadığını söyledi.

Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı – Dilim Börek

Börek sektörünün son yıllarda hızla büyüyen markası Dilim Börek, 2015 yılında Payna Grup çatısı altına girdi. Bu grup ayrıca bünyesinde Pastannecim ve Erciyes Börek markalarını barındırıyor. 2003 yılında kurulan Payna Grup, gıda sektörünün son yıllarda yükselen yıldızlarından biri konumunda.

Dilim Börek, piyasada 14 şube ile faaliyet gösteriyor ve franchise sistemi ile çalışıp büyütülüyor. Payna Grup hakkında bilgiler veren şirketin Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çiçek, 2016 yılı sonunda İstanbul’daki mağaza sayılarının 35’e ulaşacağını söyledi. Açtıkları bir mağazanın şirkete maliyetinin metrekaresine göre ortalama 250 bin ile 350 bin TL arasında değiştiğini belirtti. Uğur Çiçek, şubeler için belirlenen aylık ciro hedefinin 120 bin TL olduğunu dile getirdi.

Yatırımcılardan royalty ücreti almadıklarını söyleyen Çiçek, yatırımcılara ek olarak yüzde 50 kar marjı sunduklarını belirtti. Grup olarak geçen yılki cirolarının 55 milyon TL’ye ulaştığını aktaran Uğur Çiçek, gruplarında bulunan Erciyes Börek ve Pastannecim markalarının İstanbul şubelerini bir an önce açmayı ve Dilim Börek’in şube sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Son olarak şirketin ulaşmak istediği hedefin mağaza sayısını İstanbul ve Anadolu’da 150’ye çıkarmak olduğunu söyleyen Çiçek, ayrıca elde edilecek cironun da yıllık 250 milyon TL’ye ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açma Nasıl Olur
Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı Açma Nasıl Olur

Bayilik Alarak Börekçi Dükkanı – Tarihi Karaköy Börekçisi

Geçmişi 1800’lü yıllara kadar uzanan Tarihi Karaköy Börekçisi, şu an üçüncü kuşak sahipleri tarafından yönetiliyor. Tarihi Karaköy Börekçisi, büyüme için ilk adımını 1941 yılında küçük bir imalathane açarak atmıştı. Firma, 2009 yılında Ankara’da kurduğu dağıtım merkezi ile franchise sistemi ile işletilmeye başlandı.

Firma hakkında bilgiler veren Tarihi Karaköy Börekçisi Genel Müdürü Nalan Bayram, Ankara ve Kırıkkale şehrinde toplam 6 şube ile faaliyet gösterdiklerini söyledi. Bu yılki hedeflerinin ise başta Karaköy olmak üzere İstanbul’un 3 farklı bölgesinde ve İzmir, Trabzon, Samsun, Antalya gibi ülkemizin önemli şehirlerinde toplam 10 şube daha açmak olduğunu belirtti.

Açacakları bir şubenin maliyetinin 300 bin TL olduğunu söyleyen Nalan Bayram, şubeler için aylık 90 bin ile 150 bin TL arasında ciro hedeflediklerini dile getirdi. Nalan Bayram ayrıca yatırımcılardan royalty ücreti almadıklarını ve yatırımcılara ek olarak yüzde 45 kar marjı sunduklarını belirtti.

Tarihi Sarıyer Börekçisi

Börek sektörünün bir diğer önemli markası ise Tarihi Sarıyer Börekçisi’dir. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde 1895 yılında kurulan Tarihi Sarıyer Börekçisi, günümüze ulaşmış 125 yıllık tarihi bir lezzet durağıdır. Tarihe tanıklık eden bu firma, 14 ilde 50 şubede faaliyet gösteriyor. Firma hakkında konuşan Tarihi Sarıyer Börekçisi Yönetim Kurulu Başkanı Erdeniz Çolak, franchise sistemi ile hizmet verdiklerini söyledi.

Bu yıl içerisinde 12 yeni şube açacaklarını ifade eden Çolak, önümüzdeki yılın sonunda 100 şube hedeflerine ulaşacaklarını belirtti. Açtıkları bir şubenin firmaya maliyetinin metrekaresine göre ortalama 50 bin dolar ile 60 bin dolar arasında değiştiğini aktaran Erdeniz Çolak, şubeler için aylık 40 bin ile 50 bin TL arasında ciro hedeflediklerini söyledi.

Ayrıca yatırımcılardan royalty ücreti almadıklarını ve yatırımcılara ek olarak yüksek kar marjı ortalaması sunduklarını dile getirdi.

Börekçi Dükkanı

Börek sektörüne yeni girmiş markalar da tarihi markalar gibi hızla büyüyor. 2004 yılında Kocaeli’de kurulan Göçmen Börekçisi hızla büyüyen markaların en güzel örneklerinden biri. Börek sektörünün hızla büyüyen firmalarından olan Göçmen Börekçisi, 16 yıllık tarihi olmasına rağmen bugün 54 şube ile faaliyet gösteriyor.

Günlük 3.5 ton börek üreten Göçmen Börekçisi, franchise sistemi ile hizmet veriyor. Firma hakkında bilgiler veren Göçmen Börekçisi genel müdürü Taner Dönmez, her yıl 20 yeni şube açmayı hedeflediklerini söyledi. Balkanlardan Bulgaristan’a kadar tüm börek çeşitlerini firmalarının çatısı altında topladıklarını ifade eden Taner Dönmez, böreklerin makine ile değil tamamen ev hanımları tarafından üretildiğini belirtti.

Taner Dönmez, bu yılki hedeflerinin İstanbul’da 20 şube açmak olduğunu dile getirdi. Açtıkları bir şubenin firmaya maliyetinin lokasyona göre ortalama 120 bin ile 250 bin TL arasında değiştiğini aktaran Dönmez, şubeler için aylık minimum 60 bin TL ciro hedeflediklerini söyledi. Ayrıca yatırımcılardan royalty ücreti alınmadığını belirtti.

Sizler için bayilik alarak börekçi dükkanı nasıl açılır? Para kazanılır mı? Sorularını ünlü ve yeni yükselen markaları inceleyerek gerçekleştirdik. Yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.