Dropshipping Yaparak Para Kazanma – İş Fikirleri

0 59

Bir e-ticaret platformunuz olsun ve içerisinde binlerce ürün bulunsun. Müşteri ödemeyi yaptığında ürün kargolansın ana parasını ödeyin, kârı size kalsın. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? Günümüzde popülerliği git gide artmakta olan girişim türü dropshipping tamda anlattığımız bu satış şeklinden oluşuyor. Sadece ülkemizde değil tüm dünyaya satış gerçekleştirebilirsiniz.

Dropshipping temel olarak, ürün sermayesi olmadan, stok tutmadan satış yapıp para kazanabileceğiniz etkili bir ticaret yöntemidir. Maliyetinin ve riskinin az olması sebebiyle birçok kişi tarafından ticarete ilk atılma yöntemlerinden olmuştur. Rekabetin fazla olduğu bu sektörde doğru reklam ve tanıtımı sağlayamamış birçok girişimci malesef ticaretlerini sonlandırmak zorunda kalıp zarar etmişlerdir.

Dropshipping Nasıl Çalışır ?

Dropshipping bir ürünü üretmeden, satın almadan satmanızı sağlar. Örneğin bir mağaza kurdunuz, mağazayıkurduktan sonra satacağınız ürünleri toptan almak adına araştırmaya başladınız ve gidip ciddi yatırımlar yapıp satıp satamayacağınız daha kesinleşmemiş ürünlerle deponuzu doldurdurunuz. Ya satamazsınız? Ancak dropshippingde böyle bir riskiniz yoktur. Çünkü siz satıcı veye üretici değil daha çok aracısınız. Bir firma bir ürün üretir ve sizde bu ürünü satın almadan mağazanıza eklersiniz. Sipariş geldiğinde, bu ürünü üreten veya satan mağazaya siparişinizi verir, ve müşteriye ulaştırılmak üzere siparişin hazırlanmasını ve kargolanmasını istersiniz. Siparişi alan firma ürünü sizin mağazanızdan satın alan müşteriye sizin adınıza gönderir. Böylelikle birçok masraftan muaf olarak ticaretinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Dropshipping Yapmak İçin Ne Gerekir ?

Dropshipping yapmak için bir e-ticaret mağazası veya pazaryerinde üyelik gerekir. Yani ya kendiniz bir e-ticaret mağazası açarsınız ya da gittigidiyor, hepsiburada gibi sitelerde satıcı profili kurarak satış yaparsınız.

E-ticaret Sitesi Üzerinden Dropsipping

Öncelikle bir e-ticaret sitesi açmalısınız. E-ticaret site piyasasının bandı o kadar geniş ki 200 Tl’ye de 20 bin Tl’yede e-ticaret sitesi açabiliyorsunuz. Ama en azından kurumsallığı yüksek profesyonel bir site istiyorsanız ortalama 3.000 Tl’yi gözden çıkarmanız gerekmekte.

Müşterilerinizin kartla ödeme yapmalarını sağlamak için sanal pos yazılımı kurmanız veya alternatif ödeme alma sistemlerinden biriyle çalışmanız gerekecektir. E-ticaret sistemini satın alacağınız firmayla, önceden bu konuları netleştirmeniz sizleri beklenmedik masraflardan koruyacaktır. Sektörel anlamda araştırıp dropshipping yöntemiyle çalışabilecek birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında veya ücretsiz ürünlerini sizin satış platformunuza entegre edeceklerdir. 

Diyelim ki herşey tamam kurulum yapıldı ve satış yapmaya hazırsınız ama bir problemimiz var kimse sizi tanımıyor site adresinizi bilmiyor. Bunun için bir pazarlama bütçesi ayırmalı ve bir pazarlama yöntemi oluşturmalısınız. Soysal medya kanallarında site, sayfa sahiplerine ulaşarak ücreti mukabilinde reklam yayınlatabilir ve/veya arama motorlarına ücret ödeyerek sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayarak müşterileri sitenize çekebilirsiniz. 

Tabi gelen müşteriyi satışla uğurlamak ise başlı başına ayrı bir konu. Ürününüzün fiyatı,açıklaması sitenizin tasarımı satış oranınızı ciddi oranda etkilemektedir.Bizim tavsiyemiz rekabetle dolu dropshipping pazarlama/satış yönteminde doğru sektöre yönelik doğru analizi yapmadan bu yatırımı yapmamanız.

Mağaza Üzerinden Dropshipping

İşe hızlı başlamak istiyorsanız direk sanal pazar yerlerinde başlayabilirsiniz. Çünkü kendi sitenizde müşteri bulmanız sermayenize bağlı olarak çok zaman alabilir. Bu iş ticarettir. Ticaret çok ciddi paraların döndüğü çok fazla para kazanılabilen ve kazandığınız paranın emeğinize göre değil zekanıza göre arttığı bir sistem. Eğer ticari yol haritanızı başarılı belirleyemezseniz hedeflerinize ulaşamazsınız. Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 gibi pazaryerleri sizlerden çalışma politikalarına göre komisyon ve/veya mağaza ücreti ödemenizi isteyecektir. Ürün fiyatlarını belirlerken bu masraflarıda göz ardı etmemek gerekir.


Aklınıza takılan kısımları sormak veya fikir alışverişi yapmak adına bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.


Herşeyin gönlünüzce olması dileklerimizle.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.