Emeklilikte Yapılabilecek İşler

0 67

Emeklilikte yapılabilecek işler nelerdir? Uzun yıllar çalışmış, paralarını kazanmış yani gelir elde etmiş insanlar emekli olur. Fakat emeklilik maaşı alabilmeleri için sigortalı bir işte çalışmaları gerekiyor. Eğer sigortaları varsa onlara emekli maaşı bağlanılır. 1999 yılından önce işe başlayanlar daha erken emekli oluyorlar. Kısacası yaşlanmadan ve çok fazla çalışmadan emekli olan birçok insan bulunuyor. Emekli insanlar yeni gelir kapısı ararlar.

Çok yaşlı olmayan yani erken emekli olan insanlar kendi işlerine devam edebilirler. Eğer yaşlıysanız ve bir devlet işinde yani polislik, doktorluk, itfaiye, zabıta, devlet memuru ve benzeri mesleklerde işinize devam edemeyebilirsiniz. Eğer doktorsanız devam edebilirsiniz çünkü polis ve zabıta ve benzeri mesleklerde koşmanız, bir yerden bir yere gitmeniz gerekiyor. Bu gibi mesleklerde emekliliğinizi istemek en doğru seçenektir.

Emekli olduktan sonra elinizde kalan parayla kendi şirketinizi, kendi işinizi kurarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Ya da iyi bir şirkete paranızı yatırarak hisse elde edebilir yani şirkette hisse senedi satın alarak şirketten size de pay ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yaşlı biriyseniz yani erken yaşta emekli olmadıysanız, emekli olduktan sonra yapabileceğiniz meslekleri sizler için hazırladık.

Türkiye’de Emeklilikte Yapılabilecek İşler

1 – Kuru Temizleme Ve Ütü

Kadınların her zaman ön planda çıktığı mesleklerdir bunlar. Kuru temizleme, halı yıkama, ütü ve çamaşır yıkama gibi meslekler her zaman kadın işi diye ön planda durmaktadır. Aslında ayrım yoktur. Her emekli insan, kadın erkek cinsiyet fark etmeden bu mesleği yapabilir.

Emeklilikte Yapılabilecek İşler

2 – Gönüllü Hemşire

Hastanelerde çalışmış insanlar emekli olduktan sonra gönüllü hemşire olabilirler. Emekli olduktan sonra Kızılay, Yeşilay ve benzeri yardım vakıflarında/kuruluşlarında gönüllü hemşire olabilirsiniz ve bu işten gelir elde edebilirsiniz.

Emeklilikte Yapılabilecek İşler 3 – Zanaatkârlık

Zanaatkârlık yaparak el işi ürünleri üretebilirsiniz. Tespih, pipo, turistik eşya, ağızlık, ağaç eşyalar, vazo, tabak, kilim gibi şeyler üreterek hem ucuz gideri olur hem de insanların dikkatini çekip bunları almasını sağlayabilirsiniz. Kendinize tezgâh açabilir ya da bunları mağazalara satabilirsiniz.

4 – Tamircilik ve Boyacılık

Tamircilikten ve boyacılıktan çok iyi paralar elde edebilirsiniz. Su tesisatçısı, elektrikçi, boyacı, elektrikli ev aletleri tamircisi olarak güzel bir maaş alabilir ve güzel bir emeklilik yaşayabilirsiniz.

Emeklilikte Yapılabilecek İşler 5 – El işi

Eğer emekliyseniz ve kadınsanız dantel, halı ve benzeri el işlerini örerek hem bunlardan kazanç sağlarsınız, hem de evlerinizi süslersiniz.

Emeklilikte Yapılabilecek İşler – Makale Yazarlığı

Makale yazarlığı bir meslek değildir. Bu bir ek gelir kapısıdır. Eğer internetle, teknolojiyle ve bilgisayarla ilgiliyseniz ve kullanmayı biliyorsanız bu işe bakmanızı öneriyorum. Emekli olduysanız Makale Yazarlığını araştırın. Bu işi yapmanız için emekli olmanıza da gerek yok. Herkes yapıp ek gelir elde edebilir. Makale internette yazdığınız ve bulduğunuz bilgilendirici bir metindir. “Dolar Ne Zaman Düşecek?” mesela bir makale adıdır. Mesela şuan okuduğunuz benim makalemdir. Yukarıda bulunan meslekler dışında ek gelir elde etmek için makale yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.