Fide Üretme ve Yetiştirme İle Para Kazanmak

0 634

Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinin iklim şartları fide yetiştiriciliği yapmak için oldukça müsaittir. İnsanlar artık yedikleri sebzeleri ve meyveleri pazardan satın almak yerine kendileri yetiştirmek istemekteler. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte bitkilere ilgi duyanların eğlenerek yapabilecekleri fide üreticiliği işi de gelir elde edebileceğimiz işler arasına girmektedir. İstediğimiz fideleri elde etmek için tohumları alıp çimlendirmeniz gerekmekte, bir süre yetiştirdikten sonra satışlarını yaparak gelir elde edebiliriz.

Evde Fide Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Toprak seçimi sırasında toprağın verim oranı en yüksek olan kahverengi rengi seçilmelidir.
  • Yada bu iş için üretilmiş torflarıda tercih edebilirsiniz.
  • Ekim yaptığınız toprak ve ya torf hafif düzeyde nemli olmalıdır.
  • Fide üretimi yaparken saksı yerine fide viyolü kullanabilirsiniz.
  • Saksı tercih edecekseniz ışık yansıtıp sıcaktan koruması nedeniyle açık renkli saksılar tercih edilmelidir.
  • Isı geçirgenliği açısından sorun yaşamamak için ince toprak saksı seçilebilir.
  • Fidenin dikim işleminde köklerin yeterince uzanabilmesi için kökün rahatça girebileceği bir çukur açılmalıdır ve kök yerleştirildikten sonra bu çukur dışarıdan içeriye doğru kapatılmalıdır.

Sağlıklı bir fide nasıl yetiştirilir?

Kaliteli mahsüller elde edebilmemiz için ekimini yapacağımız fidelerin de sağlıklı olması gereklidir. Bunun için satacağımız fidelerin sağlıklı olmasının yolu doğal ve kaliteli tohumlar kullanmaktan geçer.
Sağlıklı bir fide;

  • Ne genç ne de yaşlı olmalıdır.
  • Diri, güçlü ve sağlam olmalıdır.
  • Gereğinden fazla boylanmamalıdır.

Fideler de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise her fidenin kendine ait renklenme dönemi olmasıdır. Bu dönemlerin takibi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Evde Yetiştirdiğimiz Fideleri Nasıl Satabiliriz?

Evde yetiştirdiğimiz fidelerimizi genellikle hobi bahçesi olanlara, seyyar olarak doğal sebze, meyve yemek isteyen kişilere veya tarım ürünlerinin satışını yapan işyerlerine satabiliriz.

Kazancımızı belirleyecek olan temel unsurların başında fide yetiştiriciliği yaptığımız yerin büyüklüğü ve hangi sebze veya meyvenin fidesini yetiştirdiğimiz geliyor. Şuanda ülkemizde piyasada bulunanların çok zararlı olması sebebi ile fide yetiştiriciliği en çok yapılan sebze domates. Domates fidesi yetiştirerek satış işlemlerinizi çok daha hızlı bir şekilde yapabilir elde etmek istediğiniz gelirlere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Küçük bir alanda başlayan fide yetiştiriciliği elde edilecek gelirler doğrultusunda gittikçe büyüyen bir tarım alanına dönüşebilir.

Herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.