Girişimcilerin Sıklıkla Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

0 49

Girişimcilerin sıklıkla yaptıkları hatalar nelerdir? Girişimci, özgün bir iş fikri sunan ve bu iş fikriyle kar amaçlayan bir model oluşturmak isteyen iş insanıdır.

Girişimcilerin Sıklıkla Yaptıkları Hatalar

Girişimcilerin birtakım hataları neticesinde birçok işletme faaliyeti son bulmaktadır. Girişimcilerin, girişimci olmak isteyenlerin ve işletmelerin uzun ömürlü faaliyet gösterebilmeleri için birtakım hatalara düşmemeleri gerekir.  Faaliyetlerin sonlanmasına neden olan, işletmelerin ve girişimcilerin yaptıkları bu hataları sizler için hazırladık.

İş Fikrini ve Pazarı Eksik Analiz Etmek

Başarılı bir girişimci olmak için yapılacak ilk şey, iyi bir iş fikri ve bu doğrultuda yapılacak pazar analizidir. Ortaya atılan iş fikrinin uygulanabilirliğine dikkat edilmesi gerekir.

Girişimcilerin Sıklıkla Yaptıkları Hatalar Nelerdir?
Girişimcilerin Sıklıkla Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

İş fikrinin makullüğüne dikkat etmemek, rakip ve pazar analizini göz ardı etmek gibi etkenler, gerçekçi bir iş planı kurmanıza engel olacağı gibi yapılan en büyük hataların başında gelmektedir.

Özgün Olmamak

Yeni ürün, hizmet alanı ya da çözüm yolları oluşturmak yerine, var olan işlerin taklidine veya benzeri yollara başvuran girişimciler, girişimcilik hatalarından birini yapmış olacaklardır.

Özgün olmak, girişimcinin iş fikrinin pazarda rakiplerinden farklı değerlendirilmesine ve kısa sürede oluşturulan iş planında hedeflenmiş noktaların ulaşılmasına zemin hazırlamış olur.

Pazarlama için Yeterli Bütçe Ayırmamak

Girişimcilerin yaptığı belki de en belirgin hata pazarlamaya gösterilmeyen özendir. Girişimcinin fikri ya da ortaya çıkardığı ürün oldukça iyi ve özgün olsa da pazarlama faaliyetlerinin üzerine düşmemek ve onu önemsememek, hedeflenen kitlelere ulaşımı zorlaştırarak ortaya fark koymayı engellemektedir.

Girişimcilerin sıklıkla yaptığı diğer pazarlama hatası ise sadece dijital ortam üzerinde durmaları ve marka iletişimi, halkla ilişkiler gibi özen gösterilmesi gereken etkenleri göz ardı etmektir.

Zamanı Yanlış Yönetmek

İş hayatında başarılı insanlar ve girişimciler, zamanlarını iyi kullanmalı ve dış etkenlerden etkisi altında kalmadan, zamanlarını kontrol altına almalarına izin vermezler.

Zaman yönetiminde iyi olmayan bir girişimcinin başarılı olma ihtimali son derece düşüktür. Bunun yanı sıra bir girişimci, alığı kararlar ve hedefler doğrultusunda atacağı adımlarla birlikte kendisinin ve ailesinin güvence içerisinde olacağı yolları da analiz etmeli ve değerlendirmelidir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.