Hızlı Motivasyon Cep Rehberi

2 11

Hayatımızın her alanında olduğu gibi girişimcilikte de motivasyon çok kıymetli bir ihtiyaçdır. Hem iş hayatınızda ki başarınızın sürmesi, hem de kendinizi daha fazla gelişime açık hissetmeniz için oldukça önemlidir.

Sizi başarınızın ötesine geçirecek,para kazanmanıza katkı sağlayacak, ihtiyacınız olan motivasyon aşamalarını kısaca toparlamak istedik.

Elinize bir kağıt alın ve iki paragraf olacak şekilde, şuan içerisinde bulunduğunuz durumu ve arzu ettiğiniz geleceği yazın. Bu kağıdın analizi için kimseye ihtiyacınız yok. Sizden isteğimiz, kendi ihtiyaç ve eksikliklerinizi kendiniz keşfedin. Hedef sizin hedefiniz.

Geleceği ve Geçmişi Gözünüzde Canlandırın

Hayal kurmak, gerçekleştirmenin yarısıdır. Hayatınızda nasıl ki, düşündüğünüz zaman sizi doğru yola iten bir yaşam döngüsü var ise çalışma hayatında da bu analizi düzenli yaparak ve sürekli göz önünde bulundurarak, kendinize hedefler belirleyerek, ulaşabileceğiniz başarı basamaklarını birer birer çıkmaya başlayabilirsiniz. Planlı bir şekilde ilerlediğinizde hedeflerinize ne denli yaklaştığınızı, nerede hata yaptığınızı ve nerede ne yapmanız gerektiğinin farkına varacaksınız. Öyle ki, bir uzun yol şoförü düşünün, eğer aracı kullanırken sadece önüne bakarsa, yolda doğru ve güvenli bir şekilde ilerleyemeyecektir. Ama şoför önünde ve arkasında sağında ve solunda olan tüm araçları ve yolu kontrol ederek yol alırsa varacağı noktaya daha güvenli ve başarılı bir şekilde gidecektir.

Düzen Şart

Çalışma ortamının dekorasyonu sizlerin işinize odaklanmanız ve motivasyonunuz açısından oldukça önemlidir. İyi organize edilmiş ev veyahut ofis kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Öyle ki fiziksel dağınıklık her zaman zihinsel dağınıklığa neden olmaktadır. Ayrıca yatış ve kalkış zamanlamasını da yaparsanız kendinizi daha verimli hissedeceksiniz.

Gönüllü Çalışmalar

Öğrenme ve kendinizi geliştirme yöntemlerinden biri de, gönüllü çalışmaktır. Başka insanlara yardım ederek, farklı sektörlere girerek veya yardım kurumlarına destek olarak kişisel farkındalıklar yaratmanız, sizlere ve inovasyon algınıza fayda sağlayacaktır.

Kendinize Model Edinin

Çevrenizde bulunan, deneyimli, iş alanında ilerleme kaydetmiş kişilerin, iş fikirlerini gözlemleyebilirsiniz. Kendinize model edinebilir ve yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede o kişi sizin hedeflerinize ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.

Hedeflerle çalışın, işinizi hiç bir zaman şansa bırakmayın.

Herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorumlar
  1. […] ebeveynlerine ayırırlar. Eğer sevdiğiniz biri için yapıyorsanız, o zaman bir ömür boyu motivasyonunuz olacaktır. Sevdiğiniz insanları düşünün ve onlar için […]

  2. […] inovasyon, bir değişim serüvenidir. Ürünün veya olgunun ihtiyacı olan değişimi sağlıklı motivasyonla en iyi şekilde […]