Home Ofis Çalışmanın Artı Yönleri ve Eksi Yönleri

0 37

Home Ofis çalışmanın 5. Ayı ve artık bu durumun artı ve eksi yönlerini anlatabilmek için yeteri kadar tecrübe kazandığımı düşünmekteyim. O yüzden hayatımıza yeni giren bu çalışma tarzı ile birlikte son 5 ayda yaşadığım tecrübeleri sizlere anlatmak istiyorum. 

Öncelikle işte yaşanılan bu durumun iş sektöründeki etkisini ve her zaman kazanç ilkesiyle çalışan şirketlerin kar zarar oranını göz ardı etmeden, çalışanlarını eve gönderip risk almalarının sonuçlarını bir mevzubahis edelim.

Hepiniz bilirsiniz özel sektörde bu tür atılımlar daha önceden ufak ufak yapılmaya başlanan bir adımdı, ama şirkete gelen çalışan olmadan ve en önemlisi gözetleyemediğiniz bir ortamda yapılan bir özensizliğin şirkete verdiği zararı tahmin bile edemezsiniz. O yüzden tüm şirketler bu riskleri göze alarak pandemiyle birlikte kırmadığı o kabuğu kırarak, çalışanlarını birer birer eve gönderip bir nevi ateşten gömleği sırtlarına geçirdiler.

İlk aylar evden yönetim için altyapılar hazırlandı ve çalışanın işini aksatmadan evden işlem yapacağı sistemleri oluşturuldu. Bundan sonraki süreçte çalışanın evde yapacağı disiplin anlayışını kontrol edebilmek. O kadar önemli bir konu ki, eğer bir çalışan evdeki rahatlığın vermiş olduğu bir rehavetle işini aksatırsa bu diğer arkadaşları için bile yük oluşturduğundan bir dizi tedbirler alındı. Bu tedbirlerin en basiti telefon üzerinden sürekli iletişim halinde olabilmek.  Dolayısıyla evde olsanız bile artık her anınız iş olmaktadır. Buda tabi çok can sıkıcı bir durum; çünkü evimiz bizim işten sonraki sığınağımızken birden işyeri ortamına dönüşüverdi.

Diğer taraftan da şirketler eve geçinde çok riskli gördüğü home ofis çalışmanın biraz kaymağını yemeye başladılar.  Misal boş yere harcanan paralar şirketlerin cebinde kalmaya başladı. Bunun başında da bina içi giderleri. Gerçekten küçük gibi duran ama bayağı bir harcama tutan bu giderlerden artık şirketler kasalarında para biriktirmeye başladı. Bunlara ısınma giderleri, yemek, güvenlik ve temizlik gibi gider söylenebilir.

Home Ofis Çalışmanın Artı Yönleri ve Eksi Yönleri
Home Ofis Çalışmanın Artı Yönleri ve Eksi Yönleri

Ama işin diğer kısmına gelirsek konu başlığı olan evde çalışmanın artı ve eksi yönleri biz çalışanlar için şirketler içinde öyle mi? 

Her yapılan bir atılım getiri yaptığı kadar götürüde yapar. Çünkü siz temelde bir risk alıyorsanız bu sorunun sonuçlarına da katlanacaksınız.

Home Ofis Artı yönler:

 1. Giyinme derdin yok.
 2. Ulaşım için erkenden kalkıp hazırlanma gibi kabusları yaşamazsınız.
 3. İş için gerekli bilgileri önceden arkadaşlarından zor bir şekilde alabilirken bir telefonla tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.
 4. Doğal olarak mobbing gibi kavramda ortadan kalkıyor.
 5. Sevmediğin insanları göremediğin için işine daha bir konsatre olabilirsiniz
 6. Ve en güzeli iş yorgunluğundan sonra eve dönmek için düşünmüyor ve direk kendini uyku moduna alabilirsiniz.

Şimdi eksi yönlerimize gelebiliriz.

Home Ofis Eksi yönler:

 1. Verilen cihazlar üzerinize zimmetlidir. O yüzden hasar olunca sizin cebinizden gider.
 2. Elektrik, yemek gibi giderleriniz artık sizden karşılanır.
 3. Kale görevi yapan evin artık iş yerinden farksız olması kale özelliğini yitirmesini sağlar
 4. Sosyal olarak doğal olarak geri çekilirsiniz bu da sizi anksiyete ataklarına sokabilir.
 5. Her gün işe giderken kendinize bakmanız evde bu durumu tersine çeviriyor. O yüzden paspallık(bakımsızlık) yapabilir.
 6. Sigara içiyorsanız sigara tiryakiliğiniz ikiye katlanabilir.

5 aylık tecrübemle benim artı eksi yönlerim bu şekildeydi. Bu işi evden yapan çoğu çalışanlarında daha engin tecrübelerinin olduğunu biliyorum. O yüzden bu konuda evden çalışan diğer arkadaşlar tecrübelerini   de cevap olarak paylaşabilirler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.