İkinci El Eşya Spotçu Dükkanı Açmak 2020

0 28

İkinci el eşya spotçu dükkanı açmak kısa sürede karlı bir iş haline gelebilir. Çoğu kişi tarafından alınan ikinci el ürünler en çok talebi üniversite öğrencilerinden görmektedir. Başka şehirlerde eve çıkarak okumaya başlayan öğrenciler evlerinde eşya olmadığı için ucuz yoldan eşya sahibi olabilmek adına bu yola başvurmaktadırlar. Bir ikinci el dükkanı açmak için düşük sermaye yeterli olacaktır.

Bu işi yapmanız için bir sertifika, vergi levhası ya da bir dükkana ihtiyacınızda yoktur. İkinci el eşya satışına küçük sermaye ile başlayıp kendi evinizde de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işiniz tutar ve büyütmek istediğiniz zaman dükkân tutmanız ve ruhsat-vergi levhası almanız gerekir.

İkinci El Eşya Spotçu İşine Nasıl Başlanır?

İkinci el satış yani spotçuluk işi düşük sermaye ile yüksek kazançlar elde etmek isteyenlerin başvurduğu iş alanıdır. Uygun fiyattan toplanan ürünlere kar ekleyerek satışını gerçekleştirip kazanç elde ederler. Spotçuluğun ana felsefesi, insanların kullanmadığı ürünleri yerinde satın almaktan geçiyor. Bunun içinde nakliye aracınızın olması çok önemli.

İkinci El Eşya Spotçu Dükkanı Açmak
İkinci El Eşya Spotçu Dükkanı Açmak

İşinizi büyütmek ve daha geniş kitlere ulaşabilmeniz için kullanabileceğiniz bazı platformlar vardır. Bu platformlar Letgo, Facebook ve Sahibinden dir. Bu üç platform ile aklınıza gelebilecek tüm ürünlerin ikinci elini satan bulmak çok kolay. Hem alırken hem de satarken bu platformları kullanabilirsiniz.

Bir spotçunun ürün satış mantığı şu şekilde gerçekleşmektedir. Önce alacağı ürünün satış fiyatı üzerinden değerlendirmesini yapar daha sonra ürüne yüzde 50-60 civarında bir satış rakamı belirler ve satışını yapar. Teknoloji dışındaki hemen hemen tüm ikinci el ürünleri, sıfır fiyatının yüzde 75-80 düşüğüne satın alınmalıdır.

Nasıl Kazanç Sağlanır?

Bu işi yapmanız için yüksek bir sermaye ihtiyacı ya da dükkan açma ihtiyacı yoktur. Bu işe kendi evinizden düşük bir sermaye ile başlayabilirsiniz. Burada önemli olan satacağınız ürünü ucuzdan almanız ve talep görecek ürünleri elinizde bulundurmanız gerekiyor. Bu sayede yüksek kazançlar elde etmeye başlarsınız.

Eğer bir ikinci el dükkanı yani spotçu dükkanı açacaksanız satacağınız ürün yelpazesi geniş ya da tek bir alan üzerine olabilir. Piyasada pek bulunmayan ürün satışı ile rakiplerinizin önüne geçebilir müşteri çekebilirsiniz.

İkinci El Eşya Spotçu
İkinci El Eşya Spotçu

Bu işten daha çok kar ve gelir elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken bozuk, kırık veya kirli ürünleri satın alıp onları tamir etmek ve temizlemek olmalıdır. Bu sayede siz ürünü daha ucuza alırsınız ve kendiniz işlemleri yaptığınız içinde az bir masraf ile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Her üründe bu satış mantığı kullanırsanız yüksek kar sağlarsınız.

İkinci el eşya satışında en çok kar sağlayacak ürün kategorileri şöyle: mobilya, beyaz eşya, elektronik, giyim ve halı.

İkinci el eşya spotçu dükkanı açmak ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.