İnovasyon nedir? İnovasyon ne demek? 2021

İnovasyon nedir? İnovasyon ne demek? 2021

0 159

İnovasyon ne demek? son zamanların en popüler sorusu. Peki ya bu inovasyon nedir? En kısaca tanımıyla değişimle beraber gelen yeniliği ifade eder. En çok karıştırıldığının aksine bir keşif değildir. Bilinen bir bulgunun, inovatif yaklaşımla sürece adapte edilerek değiştirilmesi ve yenilenmesidir.

 

İnovasyonun Temel Aşamaları

1- Ürünün genel değerlendirilmesi.
2- Mevcut süreçte hissedilen eksikliklerinin raporlanması.
3- İlgili bulguya eklenmesi gereken yeniliklerin planlanması.
4- Bulgunun değişim sürecinin tamamlanması ve adaptasyonu.

İnovasyon birçok şirketin endişelendiği bir durumdur. Çünkü, hiç şüphesizdir ki inovasyon ticari pazarların gelişim sürecini doğrudan etkiler. İnovasyon örneklerinden bahsetmek sanırım bu konuyu dahada açıklayıcı hale getirecektir. Kışın çok soğuk havalarda genelde yollarda buzlanma olur ve yürümek oldukça zorlaşır. Bu konuya çözüm bulmak isteyen ayakkabı üreticileri, buzda kaymaması için altında küçük çiviler olan kar botları tasarlamışlardır. Buzlu yollarda bu eklenti sayesinde kaymadan kolaylıkla yürünür hale gelinmiştir. A firmasının gerçekleştirdiği bu değişim tüm sektöre yansımış pazarı geliştirmiş imalat malzemelerine yeni ürünler eklenmesini sağlamıştır.

İnovasyon sadece bir ürün yenilemesi değildir. İş modeli, teslimat şekilleri, üretim aşamaları ve daha bir çok aşamada uygulanabilinir bir yöntemdir. Burada ki en önemli nokta yeni bulunmamış olması ve süreçte ki ihtiyaçları karşılaması veya daha fazla fayda sağlıyor olması gerekir.

Pandemi Süreciyle Artan İnovasyon Örnekleri – İnovasyon nedir?

Pandemi süreciyle inovasyon hayatımızda daha belirgin bir hal almıştır. Perakende satış yapan bir mağazanın, satışlarını arttırmak amacıyla mobil uygulama geliştirirek e-ticarete geçmesi, kargo firmalarının temassız teslimata geçmesi, bankaların kredi kartlarını temassız kullanıma göre uyarlaması süreç itibariyle gözlemlediğimiz ama farkında olmadığımız örneklerden yalnızca birkaçı.

Hukuk Alanında Örnekler;

Adliyelerde, evraklardan kapanmayan dosyalarla davalara giden avukatlara çoğumuz tanık olmuştur. Fakat bu süreçte değişime uğrayarak 100’lerce evrakla ilgilenmek yerine, yavaş yavaş yerini dijital programlara bırakıyor. Bu sayede avukatların daha verimli ve daha düzenli çalışmalarına imkan tanınmış olunuyor.

Ulaşım Alanında Örnekler;

Bu alan hemen hemen herkesi ilgilendiriyor. Artan nüfusla beraber, ulaşım araçlarına duyulan ihtiyacın artmasıyla, araç egzozlarından yayılan zehirli gazlar hız kesmeden atmosferimizi kirletmeye devam etmekte. Yeni yaygınlaşmaya başlayan elektrikli otomobiller ve şehir içinde kiralanarak kullanılan elektrikli scooterlarda bu bağlamda güzel bir örnektir.

Finans Alanındaki Örnekler;

Yine pandemi sürecinde en çok problemi finans alanında çektik. Bankalarda çok fazla vakit geçirmek, sosyal mesafe ve diğer etkenler sebebiyle insanların istemediği bir durum. Bankaların çözümleriyle beraber mobil bankacılık hayatımıza tam anlamıyla girdi. Artık hiç bankamatiklere dokunmadan, mobil bankacılık üzerinden para çekebiliyor ve daha birçok bankacılık işlemini yapabiliyoruz.

Eğitim Alanındaki Örnekler;

Eğitim insan yaşamında ki en önemli unsurların başında geliyor. Salgın sebebiyle eğitime bir süre ara verildi. Milli Eğitim Bakanlığı EBA isimli geliştirdiği yazılım aracılığıyla ülkemizde uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldı. Bunu takiben özel eğitim kurumları da bu değişikliğe ayak uydurdu. Bu yenilikte çok uygun bir örnektir bizler için.

Tarihte İnovasyon – İnovasyon ne demek?

İnovasyon, aslında yeni bir konu değil, daha ismi konulmuş olmasada çok eski tarihlerden bu yana insanlar tarafından kullanılan bir olgu. Sizler için insanlık tarihinde ki önemli birkaç inovasyon örneğini derledik.

  1. Yangın (MÖ 400.000) – Ateş bulunduktan sonra kontrollü kullanımı ulaşılabilinir kanıtlar doğrultusunda MÖ 400.000’e kadar dayanan erken Taş Devri döneminde karşımıza çıkmakta. Ateşin geliştirilerek kontrol altında yangın oluşturması tarihten verebileceğimiz eski bir örnek.
  2. Ticaret (MÖ 17.000) –Diğer insanlarla ticaret yapmaya başlayan ilk insan örneği, insanların ihtiyacı olan şeyler için takasa girdiği en yakın bilinen tarih MÖ 17.000 yıllarında karşımıza çıkıyor. Ticaretin ortaya çıkması insanların ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmesine fayda sağlamıştır.
  3. Çiftçilik (MÖ 15.000) –Hayvanların evcilleştirilmesiyle MÖ 15.000’de ilk çiftçilik girişimlerinin başladığı düşünülüyor. Bunu takip eden MÖ 10.000’de ise bitkilerin işlenmeye başladığı saptanıyor. Bu sayede insanlar sürekli göçebe bir yaşam sürdürmek yerine, yerleşik hayata geçebilir olmuşlardır.
  4. Tekerlek (MÖ 3400) –İnovasyon tarihindeki bir önemli gelişme ise takriben MÖ 3400’de tekerleğin bulunmasıyla oluşmuştur. Bu sayede insanlar bir çok işlerini kolaylaştıracak araçlar üretebilmişlerdir.
  5. Demir (MÖ 3000) –Metalurji bilimi, insan uygarlıklarının bakır ve kalayı bronz oluşturmak için birleştirmeye başlamasıyla MÖ 4400 civarında başladı. MÖ 3000 civarında, yeni bir insanlık tarihi çağına yol açan, demir adı verilen daha da güçlü bir madde bulundu. Buda tarihin en önemli inovasyon örnekleri arasındadır.

Verdiğimiz örneklerle de betimlediğimiz gibi inovasyon, bir değişim serüvenidir. Ürünün veya olgunun ihtiyacı olan değişimi sağlıklı motivasyonla en iyi şekilde yenileyebilirsiniz.

Herşeyin gönlünüzce olması dileklerimizle, sağlıkla kalın.

Kaynaklar;
 https://www.researchgate.net/profile/Jan_Ho
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4643280 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.