Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

1 5

Instagram’dan para kazanma yöntemleri nelerdir? Dünyada 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram, kullanıcıların Instagram’dan para kazanma yöntemleri aramasına neden oluyor. Gelişen dünyamızda teknolojinin her geçen gün önemi artıyor. Bu teknolojinin şüphesiz en başarılı ve gözde platformu olan Instagram, her geçen gün kullanıcı sayısını ve pazar payını arttıran nadir uygulamalardan.

Facebook’un bile elde edemediği başarıyı, zamanında Facebook’un reklam bütçesinin çeyreği ile elde etti. Kullanıcılarının cazip bulduğu ve her gün milyonlarca trafik alan bir uygulama olan Instagram, her tanınan uygulama gibi kullanıcılarına kazanç sağlama yollarını açmış durumda.

Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Bugün birçok kullanıcı Instagram para kazanma yolları ve Instagram para kazanma nasıl açılır gibi konuları merak ediyor. Aslında diğer sosyal ağlara göre Instagram’dan doğrudan para kazanmanın bir yolu henüz yok. Ancak şu an geliştirme aşamasında olan bir sistem mevcut. Henüz tam anlamıyla piyasaya sürülmemiş ve geliştirme aşamasında olan bu yönteme de bu yazıda yer vereceğiz. Instagram’ın dolaylı yoldan mevcut iki kazanç yöntemi bulunuyor. Kullanıcılar uzun süredir bu iki yöntem ile kazanç sağlıyor.

E-Ticaret Yöntemi İle Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

Instagram’ın en klasik ve bilindik yöntemi e-ticaret ile kazanç sağlamaktır. Hemen hergün kullanıcıların karşısına çıkan sponsorlu içerikler ile reklam yapılması ve bahsi geçen ürünlerin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan satıcılar, bu yöntemle kazanç sağlıyorlar. Aslında bu yöntemin kazancı oldukça verimlidir. Instagram para kazanma yöntemlerinin de en eskisidir. Herhangi bir e-ticaret ağına kayıt olmadan rahatlıkla ticaret yapılmasına olanak sağlıyor. Dropshipping yani stoksuz satış ya da stoklu satış yapan veya yapmak isteyen kullanıcılar Instagram sayesinde bu hedefe ulaşabiliyor. En basit örneğiyle bir e-ticaret sitesi kullanıcılarından satış komisyonu ve sanal dükkan kira bedeli talep ediyor.

Ancak Instagram, bu iki bedelin hiçbirini talep etmiyor. İlk yıllarda Instagram e-ticaret konusunda bir hayli amatördü. Her kullanıcı şahsi profilleri aracılığıyla ürün veya hizmet satışı yapıyordu. Ancak Instagram’ın Facebook’a satılmasından sonra bu durum değişti. Uygulamayı alan Facebook ilk yenilik olarak “satış profili” düzenlemesi yaptı. Instagram’dan para kazanma yöntemleri daha profesyonel ve stabil bir hale getiren Facebook, bu alanda başarılı bir iş ortaya koydu.

Artık kullanıcılar normal kullanıcı profilleri yerine profesyonel bir satış profili oluşturabiliyor. Bu alanda düzenleme yapan Facebook, şüphesiz ki uygulamaya entegre ettiği mağaza trafik görüntülemeleri ile de e-ticaret yapan kullanıcılara kolaylık sundu. Mağaza profilini ve gönderileri kaç kişinin gördüğü, kimin kaydettiği ve haftalık trafik verilerini de gösteren bir sistem geliştirdi. Bu anlamda kazanç ağı daha genişletildi ve alışverişler daha profesyonel hale getirildi.

Instagram, mağaza profilinin reklamını ise çok düşük miktarlar ödeyerek yine keşfet ve ana sayfa bölümlerinde “sponsorlu içerik” adıyla öne çıkarıyor. Kendisine güvenen ve e-ticaret alanında yetenekli olduğuna inanan kullanıcılar, Instagram’dan para kazanma yöntemleri arasında bunu tercih ediyorlar.

Sponsorlar Aracılığıyla Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

Bu yöntem her ne kadar takipçisi yüksek ve fenomen profiller için olsa da değinmeden geçmek olmaz. Instagram’da takipçi sayısı aslında dijital pazarlama sektörüne girmiş her firmanın takip ettiği ve önem verdiği bir sayı. Bu firmalar, takipçisi yüksek kullanıcılar ile belirli ücretler dahilinde reklam çalışmaları yapıyor. Üstelik bu reklam çalışmaları normal kazançların çok üstünde kazanç sağlıyor. Öyle ki bir hikaye de marka veya ürün tanıtımı yapmanın bedeli binlerce liradan başlıyor. Gönderi olarak reklam çalışması yapmanın bedeli ise hikaye reklamının üç dört katı meblağlara ulaşabiliyor. Instagram’dan para kazanma yöntemleri şüphesiz en kazançlı olanı sponsorlu içeriklerdir.

IG TV İzlenmeleri İle Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

Bu yöntem birçok kullanıcıyı heyecanlandıran ve yazının basında da bahsedildiği üzere henüz hayata geçmemiş bir yöntemdir. Instagram geçtiğimiz dönemde bu özelliğin çok yakında geleceğini kullanıcılarına duyurdu. Instagram, birkaç yıl önce 1 dakika ve üzeri videoların yayınlandığı, durdur – devam ettir gibi özellikleri de içinde barındıran IG TV yani Instagram TV özelliğini uygulamaya entegre etti. Bu alanda kullanıcılar bu yeni özelliği olumlu karşıladı ve IG TV’yi kullanan sayısı da hızla arttı. Dijital pazarlama dehası olan Mark Zuckerberg ise elbette boş durmadı. Instagram para kazanma yöntemlerinin en tuhaf ve yenisini kullanıcılara sunmaya karar verdi.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, dijital sektörde rakipsiz olmayı kafasına koymuş bir şirkettir. Bu anlamda Youtube gibi köklü bir platforma rakip olmaya hazırlanan Facebook Inc, bu yeni özellik sayesinde kullanıcılarının her yüklediği video başına izlenmeye bağlı olarak belirli ücretler ödeyecek. Instagram bu özelliği “yeni içerik üreticileri” bulmak için geliştirdiklerini söylüyor. İçerik üreticileri Youtube’un son dönemde getirdiği belirli saat izlenme, belirli bir aboneye sayısına ulaşma gibi zorlayıcı şartlarından muzdarip.

Instagram para kazanma yollarının Youtube’daki rakibi olmaya hazırlanan bu sistem elbette içerik üretip kazanç sağlamak isteyen içerik üreticilerine dost olacak. Youtube’dan bıkan ve umudunu kesen içerik üreticileri bu yeni özellikle Instagram’a geçiş yapacak. Bu alanda da pazar payını büyütmeyi hedefleyen Facebook, büyük umutlar ve yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Instagram, Facebook’un sahip olduğu ve “en değerli uygulamalar” listesinde başı çeken bir platformdur. Bu bağlamda sürekli yenilikler ve yararlı entegreler ile kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Facebook, ilerleyen yıllarda ise bu devasa kullanıcı kitlesini daha kârlı ve Instagram’a bağlanacağı yeni yöntemler ile elinde tutmaya devam etmek istiyor. Bu bağlamda Mark Zuckerberg, gerek Instagram, gerekse Facebook, Whatsapp gibi uygulamalara büyük yatırımlar yapmaya ve yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Elbette bu yolda yalnızca “kullanıcı memnuniyeti” esas alınıyor. Instagram para kazanma alanında ilerleyen dönemlerde kullanıcılara ne gibi yenilikler getirecek henüz bilinmiyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. […] dışında “Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri” rehberimiz de siz öğrenci arkadaşlarımız için ışık […]