İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

1 3

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar, giyimden renk seçimine hatta mimiklere kadar birçok noktadır. İş görüşmeleri kısa süre içerisinde sizi diğer kişilerden ayıracak kadar iyi bir intiba bırakmanız gereken görüşmelerdir. İş görüşmeleri genellikle ortalama 5 ila 25 dakika arasında yani kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Bu süreçte hatırlanmanızı sağlayacak bazı noktalar bulunmaktadır. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Kıyafet seçimi
 • Renk kombinasyonu
 • Özgeçmiş
 • Jest ve Mimikler
 • Görüşme konusunda hazırlık

İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi

İş görüşmesi için kıyafet tercihi, basit bir detay gibi gözükse de oldukça önemlidir. Birçok kişi özgeçmişine ve duruşuna güvenerek kıyafet seçiminde titiz davranmamaktadır. İyi bir özgeçmişiniz varsa bu durum kısmen doğrudur. Ancak unutmayın ki sizinle aynı pozisyona başvuracak pek çok kişinin özgeçmişi belli bir standarttadır. Bu nedenle kıyafet seçiminizle etkiyi arttırmanız önem arz etmektedir.

İş görüşmesine giderken mutlaka sade ve klasik bir kombin yapmalısınız. Karışık desenler tercih etmeniz sizin eğlenceli yönünüzü yansıtsa da profesyonel görünümden uzaklaştırmaktadır. Aksesuar tercihinizde de aynı çizgiyi korumalısınız. Kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olması sizi çok daha etkileyici hale getirecektir.

İş Görüşmesi İçin Doğru Renk Tercihi

İş görüşmesi için renk seçimi yaparken renklerin insanlar üzerinde etkilerine göre hareket etmelisiniz. Bununla birlikte elbette iş görüşmesindeki profesyonel havayı bozmadan kullanabileceğiniz renkler sınırlıdır. Kadınların iyi bir intiba bırakmak için kullanabileceği renkler şu şekildedir:

 • Lacivert
 • Siyah
 • Gri

Erkeklerin tercih edebileceği renk seçenekleri ise şu şekildedir:

 • Gri
 • Lacivert

Siyah renk, erkekler için fazla önerilmemektedir. Profesyonellikten ziyade resmi bir hava katacaktır.

İş Görüşmesi Öncesi Hazırlık

İş görüşmesine hazırlık aşaması, rakipleriniz arasında fark yaratmak için sıkı bir çalışma yapmanız gereken aşamadır. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yeri olan bu süreçte, bazı klişe soruları cevaplandırmanız gerekmektedir. Bu soruların klişe olmasının sebebi pek çok iş görüşmesinde kullanılıyor olmasıdır. Yani hafife almamanız gereken sorulardır. Soruları tek tek yazarak en profesyonel ve etkili cevabı bulmanız gerekmektedir.

Görüşmeden önce hazırlık yapmanız gereken bir diğer husus ise kimle görüşeceğinizdir. Görüşme yapacağınız kişi tarafınıza bildirecektir. Bu kişi hakkında bilgi toplamanız hem sempati kazanmanıza hem de karşınızdaki kişiyi şaşırtmanıza yardımcı olacaktır.

İş Görüşmesinde Jest ve Mimikler

İş görüşmesinde sözsüz iletişim, dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisidir. Jest ve mimikler kişi farkında olmasa da hakkında çok şey anlatmaktadır. Bu nedenle iş görüşmesi yapan kişiler bu hususlara oldukça fazla dikkat etmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Dik durmalısınız.
 • Göz teması kurmalısınız.
 • Ellerinizi saklamamalısınız.
 • Konuşmalarınız sırasında ellerinizle de sözsüz iletişimi devam ettirmelisiniz.
 • Gergin gözükmemek için mümkün olduğunca gülümsemelisiniz.

İş Görüşmesinde Özgeçmiş Anlatımı

İş görüşmesinde kendinizden bahsetmek, diğer kişiler arasından sıyrılarak hatırlanmanızı sağlamak için en iyi fırsatlardan birisidir. Bu nedenle iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında da en önemlisidir. Kendinizden bahsederken geçmiş işlerinizde yaşadığınız problemleri anlatmaktan kaçınmalısınız. Karşınızdaki kişi problemlerin sizden kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında emin olamayacaktır. Mümkün olduğunca pozitif gözükmelisiniz ve bu süreçte profesyonelliğinizi öne çıkarmalısınız. Aldığınız tüm eğitimi ve kariyer sürecinizi arka arkaya sıralamamalısınız. Arada küçük esler vererek karşınızdaki kişinin tavrını ölçmelisiniz. Eğer sıkılmış bir tavır içerisinde ise ufak bir espri ile enerjiyi yükseltebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
 1. […] İş görüşmesi yapmak üzere yola çıktığınızda psikolojik olarak stresli ve olağandan daha heyecanlı duygular yaşamanız oldukça normal bir durumdur. Bu gibi koşullarda önce kendimizi rahatlatmalı, stresimizi neyin önleyeceğini bilerek hareket etmeliyiz. Bunun yanı sıra doğru beden dili kullanımını bilirsek bu bizi oldukça rahatlatacaktır. Heyecanımızı yatıştırmaya, kendimize olan güvenimizi diri tutmaya yardımcı olacaktır.  […]