İş Zekası Nedir ve Neden Önemlidir? Uygulama Alanları Nelerdir?

0 4

İş zekası nedir ve neden önemlidir? Uygulama alanları nelerdir? İş zekası, kuruluşların çok sayıda veriye dayalı seçim oluşturmasına yardımcı olmak için iş analitiğini, veri işlemeyi, veri görselleştirmeyi, bilgi araçlarını ve altyapı uygulamalarını birleştirerek projelerin geliştirilmesine ve ürün veya hizmetlerinin faal durumu geçebilmesine yardımcı olan bir modeldir.

Uygulamada, kuruluşa ait bilgilerini kapsamlı bir şekilde okuduktan ve bu verileri değişikliklere yön vermek, verimsizlikleri ortadan kaldırmak ve değişikliklerine hızla uyum sağlamak için kullandıktan sonra modaya uygun iş zekasına sahip olduğunuzu anlarsınız.

Eski iş zekası modellerinin her biri, altmışlı yıllarda kuruluşlar arasında bilgi paylaşımı sistemi olarak ortaya çıktı. Bilgi teknolojilerine bağlı hizmet çözümleriyle iş zekâsı gruplarından spesifik bağışlara dönüşmeden önce, karar verme ve bilgiyi içgörülere dönüştürmek için vardı. Ancak şimdi modaya uygun iş zekâsı çözümleri, çok yönlü self servis analizi, belirli platformlarda yönetilen bilgileri, kabul görmüş iş kullanıcılarını ve içgörüye ulaşma hızını sıralar.

İş Zekası Nedir?

Öneminin çok fazla olduğu anlaşılan iş zekası modelleme özel bir şeydir. Performansı optimize etmek için iş operasyonlarından veya faaliyetlerden gelen bilgileri toplama, depolama ve analiz etme süreçlerini ve yollarını kapsayan, çok yönlü bir terimdir. Tüm bunlar, insanların daha yüksek adaletli seçimler yapmalarına yardımcı olmak için bir işi kapsamlı bir şekilde okumaya yakındır.

Son birkaç yılda, iş zekası, performansı iyileştirmeye yardımcı olmak için birçok süreç ve etkinliği birleştirecek şekilde gelişti. Bu süreç şunları içerir:

İş Zekası Nedir ve Neden Önemlidir? Uygulama Alanları Nelerdir?
İş Zekası Nedir ve Neden Önemlidir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Veri madenciliği: Büyük veri kümelerindeki eğilimleri ortaya çıkarmak için veri tabanlarını, istatistikleri ve makine öğrenimini kullanma.

Raporlama: Veri analizini paydaşlarla paylaşmak, böylece sonuçlar çıkarabilir ve karar verebilirler.

Performans ölçümleri ve kıyaslama: Genel olarak özelleştirilmiş gösterge tablolarını kullanarak, performansı hedeflere göre izlemek için mevcut performans verilerini geçmiş verilerle karşılaştırma.

Tanımlayıcı analitik: Ne olduğunu bulmak için ön veri analizini kullanmak.

Sorgulama: Veriye özgü sorular sorma, BI yanıtları veri kümelerinden çeker.

İstatistiksel analiz: Sonuçları tanımlayıcı analitiklerden almak ve bu eğilimin nasıl ve neden olduğu gibi istatistikleri kullanarak verileri daha fazla araştırmak.

Veri görselleştirme: Verileri daha kolay tüketmek için veri analizini çizelgeler, grafikler ve histogramlar gibi görsel temsillere dönüştürme.

Görsel analiz: Öngörüleri anında iletmek ve analiz akışında kalmak için görsel hikaye anlatımı yoluyla verileri keşfetmek.

Veri hazırlama: Birden çok veri kaynağının derlenmesi, boyutların ve ölçümlerin belirlenmesi, veri analizi için hazırlanması.

İş Zekası Nedir? Nasıl Çalışır?

İşletmelerin ve kuruluşların soruları ve hedefleri vardır. Bu soruları yanıtlamak ve bu hedeflere göre iş zekası modelleme kullanılarak performansı izlemek için, gerekli bilgileri toplar, analiz eder ve hedeflerine ulaşmak için gereken eylemleri onaylarlar.

Teknik açıdan veriler, işletmenin faal olduğu kısımlardan toplanır. Bilgiler işlendikten sonra veri ambarlarında saklanır. Tutulduktan sonra, kullanıcılar bilgiye erişecek ve iş sorgularını yanıtlamak için analiz yöntemini başlatacak.

Büyük endüstriler iş zekasını nasıl kullanır?

İş zekası sağlık hizmetleri, bilgi teknolojisi ve eğitim dahil olmak üzere pek çok farklı sektör iş zekasını eğrinin ötesinde benimsemiştir. Tüm kuruluşlar, hizmetlerini daha iyi hale getirmek için verileri kullanabilir.
Artık şube yöneticileri, yatırım ihtiyaçlarında değişiklik olabilecek müşterileri belirleyebilir.

Bir bölgenin performansının ortalamanın üzerinde veya altında olup olmadığını takip edebilir ve o bölgenin performansını yönlendiren dalları görmek için verilere tek tıkla ulaşabilir. Bu, müşteriler için daha iyi müşteri hizmetinin yanı sıra optimizasyon için daha fazla fırsata da yol açar.

Yukarıdaki grafikte tradingeconomics’in iş zekası modellemesi kullanarak oluşturduğu Türkiye’deki işsizlik oranını gösteren verilere ait grafiği görmektesiniz.

İş Zekası Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

İş zekası bu kadar önemli bir noktaya taşınınca haliyle bu alanı kolaylaştıracak uygulamalar da geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor. Verilerin en karmaşık halini aldığı finans sektörü başı çekse de iş zekası uygulamaları her iş alanında kullanılmaya uygundur.

Araştırma kurulu Gartner tarafından yapılan ankete göre dünya üzerinde sıkça kullanılan ilk sıralardaki iş zekâsı uygulamalarının listesi aşağıdaki gibidir.

 • Tableau
 • Microsoft Power BI
 • Microsoft SQL Server Reporting and Analysis Services
 • Qlik
 • Sisense
 • Alteryx
 • SAP
 • TIBCO Spotfire
 • IBM Cognos Business Intelligence
 • Microstrategy
 • Oracle (Oracle Big Data Discovery, OBI 12c, Oracle Data Visualization Desktop)

İş zekası nedir ve neden önemlidir? Uygulama alanları nelerdir? Konusu ile ilgili görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.