İşe Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

0 40

Odaklanma problemini aşmak için günlük hayatınızda rutin haline getirmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Uyku düzeni, yemek düzeni, spor gibi başlıca unsurlar belli bir standartlarda olmazsa odaklanma problemine sebep olmaktadır. Odaklanma sorunu yaşamamak için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar, fiziki hareketlilik ve sağlıklı beslenme düzenidir. Bu düzenleri oturttuktan sonra çalışırken uygulayabileceğiniz basit taktikler ve düzenli beyin egzersizleri ile sorunuzu tamamen aşabilirsiniz.

Odaklanmak için Uyku Düzeni

Odaklanma problemini aşmak için uyku düzeni ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Kişinin uyku düzenine dikkat etmemesi algılama yeteneğini azaltmaktadır. Çünkü vücudunuz dinlenmek için yeterli kadar süre bulamamaktadır. Bunun doğal bir sonucu da elbette dikkat dağınıklığıdır. Yetişkin bir kişinin uykuya ayırması gereken günlük süre 6 ila 8 saat aralığındadır. Bu sürelerden daha kısa süre uyumanız odaklanma sorunu yaşamanızı sağlamaktadır.

Az uyuyan kişilerde olduğu gibi gereğinden fazla uyuyan kişiler de odaklanma problemi yaşamaktadır. Bu sebeple uyku konusunda aşırıya kaçmamanız faydanıza olacaktır.

Odaklanmak için Yemek Düzeni

Odaklanma problemini aşmak için yemek düzeni oluşturmak da oldukça faydalı bir çözüm olmaktadır. Sağlıksız beslenmeniz ve alkol tüketiminde aşırıya kaçmanız dikkat dağınıklığı yaşamanıza sebep olacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her besin türünü içeren sağlıklı bir beslenme programı hazırlamalı ve bu programı alışkanlık haline getirmelisiniz.   

Odaklanma Sorunu İçin Spor Yapmak

Odaklanma problemini aşmak için fiziksel hareketlilik içinde olmak önemli konulardan bir diğeridir. Hareketsiz bir yaşam tarzı kişinin dikkatinin çabuk dağılmasına sebep olabilmektedir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler, bu nedenle yüksek oranda odaklanma sorunu yaşamaktadır. Konsantrasyon kabiliyetinizi arttırarak odaklanma probleminizi aşmak için günlük spor yapma alışkanlığını hayatınıza sokmalısınız.

Odaklanma Sorunu İçin Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odaklanma problemi yaşamamak için iş hayatında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Odaklanma probleminin başlıca kaynağı yanlış beslenme ve fiziksel hareketsizlik olsa da, çalışırken gösterdiğiniz yanlış tavırlar da veriminizi düşürebilmektedir. Bu sorunu aşmak için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

  • İşiniz gereği birden fazla iş yapmanız gerekebilmektedir. Bu işlerin hepsini aynı anda yapmak yerine sırayla yapmaya çalışmanızdan alacağınız verimi arttıracaktır.
  • Çalışırken kendinizi tamamen işe vermeniz gerekmektedir. Aynı anda müzik dinlemeniz veya yemek yemeniz dikkat dağınıklığı yaşamanıza sebep olmaktadır.
  • İşe gelirken sosyal hayatınızı kapının dışında bırakmanız gerekmektedir. İş çıkışı ne yapacağınız, öğlen ne yiyeceğiniz ya da sosyal medya hikayelerinde bugün ne var gibi düşünceler odaklanma sorunu yaşamanıza sebep olmaktadır.

Odaklanma Sorununu Azaltan Egzersizler

Odaklanmayı arttıran egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız odaklanma probleminin de önüne geçmenizi sağlamaktadır. Bu egzersizler için bir uzmandan destek almanız gerekmemektedir. Oldukça basit egzersizlerdir. Günde yalnızca iki dakika uygulayarak odaklanma sorunu yaşamamanızı sağlayacak egzersizlerden birisi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Öncelikle zamanlayıcınızda 2 dakikayı ayarlamalısınız. Egzersiz süresini kaç dakika kaldığını düşünerek geçirmek verim alamamanızı sağlamaktadır.
  • Zamanlayıcı çalıştırarak bu süre boyunca nefesinize odaklanmanız gerekmektedir.
  • Burun derinliklerinizden havanın çıkışını takip edebilirsiniz.
  • Hava her çıktığında saymanız gerekmektedir. Eğer bu süreçte dikkat problemi yaşarsanız saymaya tekrar başlamanız gerekmektedir.
  • Kendinize bu süreçte bir hedef belirlemeniz odaklanmanızı arttıracaktır. Örneğin 20’ye kadar sayma hedefi koyarsanız odağınızı çok daha rahat toplayabilirsiniz.

Bu egzersiz çok az bir vakit ayırarak odaklanma sorununun aşılmasına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde en fazla iki dakika yapılacak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fırsat bulduğunuz her an yapabileceğiniz bir egzersiz seçeneğidir. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.