Kadın Girişimciler Neden İş Dünyasında Engellerle Yüz Yüze?

0 3

Son zamanlarda iş hayatında eşitlik sağlanmasına gösterilen ilgiye rağmen, kadınlar maaş ve ilerleme şansı söz konusu olduğunda erkek meslektaşlarına kıyasla hala büyük bir dezavantaja sahipler. Kadınların iş hayatına ve ekonomiye katkısının önemi göz önüne alındığında, bu fırsat açığının kapatılmasının işletmeler ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Fırsat Açığı Nedir?

Çalışan kadınların büyük bir oranının iş hayatlarında yükselememesine, yönetici pozisyonlarında çalıştırılmıyor oluşlarına ve girişimci kadınların desteklenmesinin az olmasına fırsat açığı diyebiliriz. Sizlere bu konuyu örneklerken Türkiye’deki verilerden yola çıkmak isterdik fakat maalesef ülkemizde bu konuyla ilgili bir araştırma bulunmamakta. Konumuza tekrar dönecek ve örnekleyecek olursak, kadınlar 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm üniversite derecelerinin yüzde 57’sini ve tüm işletme derecelerinin yüzde 47’sini oluştururken :

 • 2018 yılında ABD’deki en kârlı şirketlerin (Fortune 500) yalnızca 24’ünün (% 4,8) kadın ceosu vardı. Bu rakam aslında 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 32’den düştü.
 • Equilar ve CNBC tarafından daha önce bildirilen bir analize göre , Fortune 500’deki en büyük ABD şirketlerinin bir çoğunda tek bir kadın yönetici dahi bulunmuyor.
 •  Yine Equilar tarafından 2018 yılında yapılan bir çalışmada , Russell 3000 Endeksi (ABD’de halka açık büyük 3000 şirket) üzerindeki şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin sadece % 17.7 oranı kadındı. 
 • Maalesef ülkemizde de durum pek farklı değil. Hatta bu oranlar %7’lere kadar düşebilmekte.

Fırsat Açığının Nedenleri

Kadınlar, iş hayatlarında ilerlemek adına, birçok engellerle karşı karşıyadır. Bunların sebepleri; 

 • Nitelikli kadın adayların yetersizliği;
  – Kadınlar, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik  alanlarında yeterince temsil edilmemektedir ve sonuç olarak üst yönetim ve bu şirketlerin kurullarında daha az temsil edilmektedir.
 • Önyargılar;
  – Erkek çalışanların fazla olduğu birçok işletme, hâlâ kadınlara karşı önyargı sergilemektedir.
 • Aile Sorumlulukları;
  – Kadınlar yaşamlarında, çocuk sahibi olmak ve çocuk yetiştirmek için kariyerlerine ara vermek zorunda kalabiliyorlar.
 • Kültürel önyargılar;
  – Bazı kültürler hâlâ kadınların ev hanımı olarak evde durmaları gerektiğini düşünüyorlar ve bu durumu annenin geleneksel rolü olarak nitelendiriyorlar. 

Fırsat Açığı ile Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Maalesef, şirket yönetim kadrolarında kadın temsilini arttırmada en başarılı olan ülkeler zorunlu kota uygulayan ülkelerdir. Örneğin, Avrupa Komisyonu (Avrupa Birliği’nin yasama organı), şirket kurullarında kadınlar için yüzde 40’lık bir kotayı şart koşuyor. 

Diğer ülkelerin kadın yöneticileri arttırmak adına bağlayıcı olmayan hedefleri bulunmakta. Örneğin İngiltere, Finans Zamanı Menkul Kıymetler Borsası (FTSE) 100 şirketinin yönetim kadrolarında %25 kadın yöneticiyi hedeflemekte.

Kaliforniya, 30 Ağustos 2018’de, Kaliforniya’da halka açık olan şirketlerin, 2019’a kadar kurullarında en az bir kadın ve 2021’e kadar şirketin büyüklüğüne göre üç kadına kadar yetkilendirilmesini zorunlu kılan yasa tasarısı lehine oy veren ilk ülke oldu. 

Mevzuat kotaları son derece tartışıldı ve bazı şirket patronları tarafından şiddetle karşı çıkıldı. Şirket yöneticisi pozisyonlarını dolduracak kadar nitelikli kadın aday olmadığını iddaa ederek, karşı çıkma sebeplerini bu şekilde açıkladılar. Bununla mücadele etmek için bazı kuruluşlar, nitelikli kadınlar için yöneticilik pozisyonunda gerekli olan becerileri ve deneyimi sağlamak için sponsorluk ve mentörlük programları uygulamakta .

Kadınlar Kariyerlerini Geliştirmekle Sorumlu Olabilir mi?

Yükseltme veya Terfi İstemekten Korkma;

İşinizde ne kadar başarılı ve ne kadar fazla çalışıyor olursanız olun,  ikramiyeler ve maaş zamları iş dünyasında otomatik bir şekilde verilmez. Yalnızca birkaç patron çalışanlarına istediklerinden daha fazlasını ödeyecektir. Bazı araştırmalar, kadınların tazminat pazarlığı konusunda erkeklerden daha rahatsız olduğunu göstermiştir. Örneğin, Robert tarafından yapılan bir araştırmada, 27 büyük ABD kentindeki 2.700’den fazla işçiden, erkeklerin %46’sının, kadınların ise sadece %34’üne kıyasla son iş tekliflerinde daha yüksek ücretle pazarlık etmeye çalıştığı tesbit edildi.

Düşük özgüven düzeyleri, yüksek pozitif olma seviyeleri veya diğer faktörler nedenleriyle, çok fazla sayıda kadın, hakettiklerinden daha aşağı maaşlarda çalışmakta.

Yeteneklerinizi ve Başarılarınızı Mümkün Olduğunca Geliştirin

Birçok insan kendi için terfi isteme konusunda rahatsızlık duyuyor. Kendini geliştirme, kariyer gelişiminin gerekli bir parçasıdır. Patronlarınızı yeteneklerinizden ve başarılarınızdan haberdar edebilmeniz gerekir. Mesela patronunuza en son projeyi zamanında ve belirlenmiş bütçeyle bitirdiğinize dair bir not göndermek ve örneğin, ekibinizde size yardımcı olanlara iltifat etmek, profilinizi geliştirmek için harika bir yoldur.

Tekneyi Sallamaktan Korkma

Çalışanlar çoğu zaman işyerinde değişiklik önermek veya haksız yada saygısız bir şekilde muamele edildiğinde itiraz etmekten korkarlar. İyi patronlar , önerilerin nasıl ortaya konulduğuna bağlı olarak, verimliliği veya çalışma ortamını iyileştirmek için fikirleri memnuniyetle karşılar. Kendini samimi bir şekilde ifade edebilen biri olarak tanınmak, bir kurum içindeki durumunuzu yükseltmenizin etkili bir yolu olabilir.

Kariyer Koçu veya Mentöründen Destek Alma 

Kariyeriniz durgunsa ve şu anki durumunuzdan memnun değilseniz, bir kariyer koçundan yardım almayı düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir. İyi bir kariyer koçu, işe geri dönmeniz, ilerlemeniz yada maaş zamınızın artması için adımlar atmanıza veya alternatif olarak kariyerinizin daha uygun bir yönde ilerlemesine yardımcı olabilir.

Hepgelir.com Ekibi olarak iş hayatınızda başarılar dileriz.

Hayallerinizin ötesine ulaşmanız dileklerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.