Kuru Temizlemeci Açarak Para Kazanma – İş Fikirleri

0 24

Son dönemde girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği iş fikirlerinden biri olan kuru temizleme işi, son derece kârlı olması ve geniş müşteri portföyüyle uzun vadeli olarak analiz edildiğinde en kârlı yatırımlar arasında değerlendiriliyor.

Bir kuru temizleme dükkanı açmak için ciddi anlamda bir sermayeye ihtiyacınız yok bunun yanında düşük sermayeye rağmen kazancınız genelde standartları yakalıyor.

Bildiğiniz üzere son dönemde insanlar daha sık çalışmaya ve daha yoğun bir iş hayatına adapte olmaya başladı. Daha yoğun iş hayatı daha fazla kazanç ve daha az vakit anlamına geliyor. Bu nedenle özellikle bekâr veya tüm fertlerin çalıştığı bir ailede genelde çamaşır yıkama, kurutma, ütüleme gibi işler kuru temizleme dükkanlarında hallediliyor. İş hayatının gittikçe yoğunlaşması da kuru temizleme sektörünün gelirlerini arttırmaya başladı.

Bir Kuru Temizleme Dükkanı Nasıl Açılır ?

1- İş Planı Hazırlama

Bir iş kurmadan önce yapmanız gereken en temel şey o işle ilgili gerekli iş planlarını hazırlamaktır. Kuru temizleme işinde başarılı olmak istiyorsanız neye ihtiyacınız olduğunu, ilk aylarda hiç müşteriniz olmazsa işi nasıl devam ettireceğinizi, hangi makinelere sahip olacağınızı iyi bir şekilde belirleyip iş planınıza yazmalısınız. Plansız girilen işler başarısızlığa yer açar.

2- İzinler ve Gerekli İşlemler

Bir işyeri açmak için bir çok ruhsat ve izin gereklidir. Bu kuru temizleme dükkânları içinde geçerlidir. Kuru temizleme dükkânı açmadan önce gerekli tüm ruhsatları ve izinleri almanız gerekir. Bunun için muhasebecinizle her detayı görüşmenizde fayda var.

3- İşyerinizin Konumu

Kuru temizleme dükkânı açmadan önce ilgili bölgeyi iyi analiz edin. Bu analiz de çok ince bir detay bulunmakta. Popüler bir bölge diye yüksek kiralar ödemek veya kirası düşük diye bir dükkanı tutmak iyi bir hamle olmayabilir. Lütfen aradaki çizgiye dikkat edin ve dükkanınızı öyle açın. Konum belirlerken müşteriyi nasıl çekeceğinizi belirleyin. Araştırma yapın hangi bölgelerde bekâr sayısı fazla ve işsiz sayısı az. İşsizlik oranının yüksek olduğu ilçelerde genelde iş yapamazsınız.

4- Gerekli malzemeleri ve çalışanları bulun.

Eğer en iyi malzemeler, ekipmanlar ve çalışanlarla çalışırsanız başarısız olma ihtimalinizi en aza indirgemiş olursunuz. Bu nedenle bu alanda iyi tecrübesi olan çalışanları işe alın. Açıkça söylemek gerekirse maaş konusunda cimrilik yapmayın. Unutmayın çalışan müşteriden daha önemlidir.

5- Pazarlama

Pazarlama faaliyetleri zayıf olan hiçbir işyeri ayakta kalamaz. İşyerinizin pazarlaması için kenara bir miktar para ayırmalısınız. Özellikle ünlü sosyal medya hesaplarında, afiş reklamlarında, reklamınızı yaptırabilirseniz müşterileriniz size daha rahat ulaşacaktır.

6- Fiyat ve Müşteri Memnuniyeti

Burası en önemli konulardan, bu aşamaya dikkat etmeniz başarınız için yüksek derece önemlidir. Bir müşteri kaç para ödediğine bakmaz, daha çok neye kaç para ödediğine bakar. Örneğin bir kaleme 5,000 TL size aşırı pahalı gelirken, bir cep telefonu için makul fiyat sayılabilir. Bu yüzden eğer müşteri memnuniyetine önem verirseniz yüksek fiyatlara rağmen müşterilerinizi kaybetmezsiniz. İnsanlar genelde hizmetin ayağına gelmesini ister. Eğer müşterinin tüm eşyalarını evden alıp eve bırakırsanız, müşteriler yüksek fiyat ödemeye razı olacaktır.

En kısa sürede başarıya ulaşmanız dileklerimizle, herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.