Motive Olabilmek İçin Neler Yapabilirim?

0 1

Motive olabilmek için neler yapabilirim? Bu yazımızda sizlere bu konu üzerinde bilgiler aktardık.

Motive Olabilmek

Somut Hedefler Yazın

Kendinize amacınızı hatırlatmak için somut hedefler yazın. Bu, odaklanmış kalmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Nereye gittiğini unutmamak için onları her gün ziyaret et. Bir vizyon panosu oluşturabilir ve kendinize hedeflerinizi nazikçe hatırlatabilirsiniz. Bu hedeflere ulaşmaya çalıştığınız nedenleri de yazabilirsiniz. Başladıktan sonra kendinize neden başladığınızı hatırlatabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi Hazırlayın

Bir zaman çizelgesi ve gerçekleştirmek istediğiniz tüm hedefler için. Geleceği daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Karşılaşma için son tarihiniz olduğunu bildiğinizde daha çok çalışmaya zorlanacaksınız. Bir zaman çizelgesi belirlemezseniz, erteleyecek ve hedeflerinize asla ulaşamayacaksınız. Onu erteleme eğiliminde olacaksınız ve yıllar geçecek. Yıllar önce kendiniz için ayarladığınız vizyonun hiçbir yerinde olduğunuzu fark edeceksiniz.

Motive OlabilmekErtelemeyi Sınırlayın

Hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanızı engelleyen her şey dikkat dağıtıcıdır. Çok fazla dikkat dağıtıcı şey erteleme için yer bırakıyor. Zamanınızı akıllıca ve yapıcı bir şekilde kullanın. Kendinizi sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsanız, harcadığınız zamanı azaltın. Instagram ve Facebook’u kaydırmak yerine bir blokçu olmaya çalışıyorsanız bloğunuz üzerinde çalışın.

Motive Olabilmek

Kendinizi Ödüllendin

Kendinizi ödüllendirmeyi ve gerçekleştirdiğiniz hedefleri kutlamayı unutmayın. Diğer hedefleriniz üzerinde çalışmanız için size bir itki verecektir. Alışveriş yapabilir ya da güzel bir restorana gidebilirsiniz. Çok çalıştıktan sonra gevşemeniz ve enerji almanız gerekir.

Motive OlabilmekMotivasyon Kaynaklarından Yararlanın

Motivasyonel kitaplar okuyun ve ilham seslerini dinleyin. Şarkılar, videolar ve filmler olabilir. Bu kaynaklar, sahip olduğunuz tüm hedefleri gerçekleştirmek için gerekenleri yapma dürtüsünü verecektir.

Kendinizi Teşvik Edin

Yaşamınıza olumlu bir onay verin ve kendinizi cesaretlendirin. Kendinizi olumlu düşüncelerle beslemeye ve hayatınızı dönüştürmeye devam edin. Yeterince iyi olmadığınıza inanıyorsanız, asla hedefinize ulaşmak için güven duymayacaksınız. Güveninizi geliştirin ve kendinize her şeyi yapabileceğinizi söyleyin.

Motive OlabilmekKendinizi Aynı Hedefi Paylaşanlarla Çevreleyin

İnsanların sizi hayallerinizin peşinden gitmek için itmeleri gerekecek. Aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları olabilir. Kendinizi bir görevde bulunan ve hedeflerine ulaşmaya çalışanlarla kuşatın. Onların zafer ve başarısızlıklarını paylaşabilirsiniz. Onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Teşvik gerektiğinde onları da teşvik ettiğinizden emin olun.

Her Gün Sizi Hedefinize Götürecek Bir Şey Yapın

Her gün sizi hedefinize götürecek bir şey yapıyorsanız, bunların ulaşılabilir olduğunu anlayacaksınız. Hedeflerinizi daha küçük bölümlere ayırabilir ve tek tek yapabilirsiniz. Aynı yolda ilerliyormuş gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, küçük bir görevi başarabilirseniz, daha büyük hedeflerle başa çıkacağınızdan emin olacaksınız.

Motive Olabilmek

Hayal Kırıklıklarından Kurtulun

Yolculuk boyunca başarısız olacaksınız, ancak nasıl tepki vereceğiniz sürüşünüzü etkileyecektir. Denemeyi bırakıp kendinizi suçlayabilir ya da tökezleyen bloğu bir ders olarak kullanabilir ve durumunuza farklı şekilde yaklaşabilirsiniz. İkinci seçenek sizi daha güçlü hale getirecek ve gelecekteki engellerle karşılaştığınızda ısrar edebileceksiniz. Durumunuza rağmen olumlu olmaya devam edin.

Kimin İçin Yaptığını Düşün

Bu, çoğu insanın motive kalmak için kullandığı çok etkili bir stratejidir. Bekar anneler derecelerini çocuklarına ayırırlar. Çocuklar derecelerini ebeveynlerine ayırırlar. Eğer sevdiğiniz biri için yapıyorsanız, o zaman bir ömür boyu motivasyonunuz olacaktır. Sevdiğiniz insanları düşünün ve onlar için yapın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.