Panç Havlu İşleme ile Kazanç Sağlama

0 51

Panç havlu yapımı ile nasıl kazanç sağlanır? Ev hanımlarının neredeyse yüzde 70’inin kafasını meşgul eden önemli konulardan birisi “evde para kazanmak için ne yapabilirim” sorusudur.

Yıllarca annelerimiz bu konuda dönemin adetlerini kendisine güzel kazanç yolu edinerek havlu kenarı, dantel, fiskos örtüler örerek kazanç sağlamışlardır. Özellikle evlenecek kızların ciddi para harcadığı bir konu olan dantel ve işleme mevzusu günümüz modern çağında hal değiştirmiş, gözden düşmüş ve bu konuda becerikli hanımların becerilerini boşa çıkarır olmuştur.

Ancak son dönemlerde modern bayanlarında dikkatini çeken hatta hobi olarak öğrenmeye çalıştıkları bir yöntem panç ile havlu işleme işidir. Modern bayanların gözdesi, dantel sevmeyenlere yeni bir çeyiz seçeneği olan panç havlu işi hanımlara evden kazanç sağlayacak yeni bir ayrıcalıktır. Yeter ki siz becerilerinizi konuşturun.

Bu güzel çalışmayı hobi edinebilirsiniz ve panç havlu işi ile bu hobinizi kazanca çevirebilirsiniz. Böylelikle sadece 10 TL maliyetle 40-50 TL’ lik satış yaparak evinizdeki ekonomiye katkıda bulunabilirsniz.

Panç Havlu İşleme ile Kazanç Sağlama
Panç Havlu İşleme ile Kazanç Sağlama

Panç Havlu İşleme İçin Gerekli Malzemeler

  1. Bir adet yandan ayarlanabilir kasnak
  2. Panç iğnesi
  3. Panç iğnesi ile işlemeye özel nitelikte ip
  4. Bir adet havlu
  5. Makas

Panç Havlu Yapılışı

İlk olarak havlumuzun işlenecek kısmı kasnağa yerleştirilir. İlk başlayanlar kendiliğinden desenli düz beyaz havlu tercih ederse daha uygun olacaktır. Kendinizi geliştirdikçe düz havluda kendi çiziminiz üzerine de işleme yapabilirsiniz. Havlu ince ve aşırı yumuşak olmamalıdır. Pamuklu olması tercih sebebidir. Havlunun yüz kısmı kasnağın iç kısmına alta gelecek şekilde sabitlenir. Havlunun ters yüzü ise kasnak üst tarafında düm düz ve gergin şekilde kalır ve işlem ters yüzünden yapılarak devam edilir.

Havluyu kasnağa geçirdikten sonra panç iğnesinin teli yardımı ile ipi önce iğnenin bedeninden geçirip çekersiniz ve teli çekerek ipi pança yerleştirirsiniz. Pançın ucunda iğnedeki deliğe teli geçirir ve bu seferde ipin bu delikten geçmesini sağlarsınız. İpin ucu dışarda çok kalmadan işlemeye başlanır. Panç iğne ayarınız 4 ayarında kalması havlu yüzeyinde ponpon olması açısından yeterlidir. Eğer daha salınık yumuşak bir yüzey isterseniz iğne ayarını 6-8 yapabilirsiniz. İğne dışarı doğru çıktıkça dışa doğru işlenen yüzeyde kabarıklık ona göre artacaktır.

Burada ip tercihinizin pança uygun ip olması önemlidir. Genellikle gelin damat figürleri için simli ipler tercih edilir. Piyasa değeri ortalama 2,5 TL’dir.

Panç Havlu İşleme
Panç Havlu İşleme

Panç havluya verilecek desene göre renklerinizi ayarladıktan sonra sırasıyla iğneyi kasnakta gerili havluya iğne ucu size dönük olacak şekilde batırıp çıkartıyorsunuz.  İşlem sadece bu kadar. İğneyi batırıp çıkardıkça işlediğiniz sırayı görecek ve alttan da çıkan modelin güzelliğini gördükçe yaptığınız işe hayran kalacaksınız.

Panç havlu satışı için Instagram, Facebook gibi sosyal medya sitelerini kullanabilir ya da pazar yerlerinden ilanlar açarak para kazanma fırsatı kazanabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.