Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) İle Para Kazanma

0 43

Orta ölçekli ve büyük ölçekli şirketler kendi oluşturdukları affiliate marketing yani satış ortaklığı sistemleri ile ya da aracı şirketler ile bir komisyon havuzu oluştururlar. Bu komisyon havuzlarından pay almak isteyen girişimci kişiler de istedikleri şirketin affiliate marketing ağına dahil olarak işe koyulurlar. Affiliate marketing, internette pazarlanan hizmetleri, yine internet yolu ile tanıtarak; satışına ortak olup, satış tutarı üzerinden komisyon alma işlemidir. Bu sistem de mantık sanılanın aksine oldukça basittir. Şirketler genellikle reklam masraflarını düşürmek amacı ile bu tür ağlara ihtiyaç duyarlar. Oldukça verimli sonuçlar alınan satış ortaklığı sistemini günümüzde birçok kurumsal şirket kullanmaktadır. Kitleler ile markaların yaptığı bu iş birliği ile iki tarafta kazanç sağlamış olmaktadır.

Satış ortaklığı sistemi yetenek, disiplin ve yoğun mesai isteyen bir iştir. Fakat kazanç oranları da bir o kadar yüksektir. Kişiler, ürünlerin ve hizmetlerin detaylarına vb. bilgilerine hakim olmak zorunda değildir. Burada önemli olan nokta, ilgi çekici paylaşımlar ve pazarlama teknikleridir. 

Yapılan araştırmalara göre günümüzde online satışların %30’unun affiliate marketing sistemi ile gerçekleştiği bildirildi. Oldukça büyük pazar payına sahip bu sistem ile kendi işinizin patronu olmanız mümkün.

Kendinizi geliştirerek ortak olduğunuz sitelerin sayısını arttırabilir ve gelirinizi yükseltebilirsiniz. İlerleyen zamanlar da popülerliğinizi arttırarak kendi komisyon tekliflerinizi markalara iletebilirsiniz.  Paylaşım alanları olarak bloglar, forumlar ve sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Özellikle sosyal medya, satış ortaklığı sistemi için en uygun mecralardan biridir.

Affiliate marketing sisteminde işleyiş, ilgili sitelere üye olmakla başlar. Üye olduktan sonra firmanın satış ortaklığı menüsüne girerek sizden istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler web siteniz, sosyal medya sayfalarınız ve kitleniz gibi maddelerdir. Alanları doldurduktan sonra formunuz onay aşamasına geçer. Hesabınız onaylanır ise işlem tamam demektir. Daha sonra bir veya birden fazla ürün için oluşturulan ortaklık linklerini göreceksiniz. Bu linkler sizin yönlendirme bağlantınızdır. Kendi planladığınız alanlar da bu bağlantıların paylaşımını yapmanız gerekmektedir. Yönlendirme bağlantınız ile ortak olduğunuz markalara giren, tıklayan, kayıt olan ya da ürünü satın alan her müşteri için belirli bir ücret hesabınıza aktarılacaktır. Fakat satış ortaklığı yapan profesyonel kişiler paylaşım yaparken genellikle, açık bir şekilde satış ortaklığı yönlendirme linkini kullanmazlar. Bunun sebebi, komisyon alma amaçlı paylaşıldığının bilinmesini istememeleridir. Başarılı sonuçlar alınabilmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Peki bu püf noktalar nelerdir?

Affiliate marketing sisteminde paylaşımların püf noktası sürükleyici olmaktır. Örneğin; linkleri ürün ile ilgili bir konu içerisinde geçirmek ve tavsiye amaçlı yansıtmak önemli paylaşım tekniklerindendir. Birçok satış ortağı girişimcisi, benzer uygulamalar ile çevrelerine tanıttıkları ürünlerin satın alınmasını sağlamaktadır. Affiliate marketing sisteminde bulunan kazanç modellerinden dilediğinizi seçerek ilerleyebilirsiniz.

En popüler kazanç modelleri ürünün satılmasını sağlama modeli ve tıklama başına ödeme modelidir. Ürün satışı modelinde işletmeler potansiyel alıcıları hedeflemektedir. Satın aldıkları her ürün içinde tarafınıza ücret yansıtmaktadır. Tıklama başına ödeme modelinde ise işletmelerin platformlarına giren ve ürün detaylarını inceleyen müşteriler hedeflenmektedir. Kendinizi sınırlamadan her iki kazanç yöntemini de planlayıp değerlendirebilirsiniz. Geleceği oldukça parlak olan Affiliate marketing sistemi ile sizler de kendi kazançlarınızı belirleyebilirsiniz.

Satış ortaklığı veren başlıca yerli sitelere; Çiçek Sepeti, Trendyol, Modanisa, Bilet.com, Sigortam.net, XTicaret, Clickmerkez, Medikalize ve Reklamaction’u örnek olarak gösterebiliriz. Yabancı sitelerden ise Binance, Admitad, Amazon, Ebay, Udemy, JVZoo, Comission Junction, Awin ve Coursera affiliate marketing sistemine sahip markalardır.

Ticari hayatınızda başarılar dileriz.

Herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.