Sen Kendinsin Bir Başkası Değil!

0 6

İnsanlar hayatları boyunca, yaşadıkları olaylar sonucunda uğraşıp, manevi olarak belirli birikimler elde ederler ve bunun sonucunda kendilerine bir karakter oluştururlar. Ve aslında yaşamda asıl önemli olan bu karaktere inanmak ve onun yapabileceklerini sınırlandırmamaktır. Kısacası, olması gereken kendine güvenmektir. 

Kendimize güvenmemiz konusu aslında hayatımız boyunca bize sürekli olarak ailelerimiz, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz gibi kişiler tarafından anlatılan ve dikte edilmeye çalışılan bir konudur. Özgüvenli insanların daha aktif, daha girişken oldukları her zaman görülmüştür ve bu çabalar onların başarıya giden yolda anahtarları konumuna gelmiştir.

Bir Başkasına İhtiyacın Yok

Her ne kadar birçok platformda, sunumda ekip çalışmasının öneminden bahsedilse de, aslında ekip çalışması ile bireysel becerinin çok iyi ayırt edilmesi gerekmektedir. 

Ekip çalışması dediğimiz durumda, birbirinden farklı becerileri olan insanlar, farklılıklarını bir araya getirerek, diğerinin gerçekleştirmediği kısımda katkı vererek, birlikte iş çıkarmaktalar. Bireysel beceri ile ekip çalışması arasındaki temel farkın bu olduğunu söyleyebiliriz.

 Hepimizin kafasında ekip çalışmasının pozitif yanlarına dair birçok bilgi olduğu için bireysel çalışmanın yetersiz bazen de yanlış olduğunu düşünürüz, fakat bir kişinin kendi yapabilecek yetenekte olduğu bir işi “ekip olsaydık daha iyi olurdu” düşüncesiyle özgüvensiz yaklaşarak yapması o işin olumsuz sonuçlanması için en büyük sebep diyebiliriz.

Bu yüzden insan kendine güvenmeli ve yeterli beceriye sahip olduğu bir iş durumunda herhangi birine ihtiyacı olmadan o işi bitirip sonuçlandırabileceğinden emin olmalıdır.

Örneklendirmek gerekirse bir firma, şirketinin mobil uygulamasını ve tasarımlarını yaptırtmak istiyor. Siz tasarım konusunda oldukça iyi durumdasınız fakat mobil uygulama konusunda pek fikriniz yok. O halde olması gereken sizin tasarımlarını üstlendiğiniz, bir başkasının da uygulama konusunu üstlendiği bir ekip çalışmasıdır. 

Sadece Bir Şeye Odaklanın Ve Yalnız Savaşın 

Havlayan her köpeğe durup taş atarsan, hedefe asla erişemezsin.  – Winston Churchill

Kendimiz olmayı başarsak ve tek başımıza da bir şeyleri yapabileceğimizin farkına varsak da yolumuzda birçok engel olacaktır. Bu engellerin en başında ise yolumuzdan sapmamıza veya yavaşlamamıza neden olabilecek odak problemi yer almaktadır. 

Başarılı insanların en çok dikkat ettikleri şeylerden biridir, sadece tek bir iş üzerinde odaklanmak.

Herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.