Sermayesiz İş Kurma: Zenginlerin Sırı

0 26

Sermayesiz iş kurma rehberi. Sermaye dendiğinde aklınıza ne geliyor? Direk para değil mi? Aslına bakarsanız yeryüzünde sermaye denilen şey sadece para değildir. Zengin insanlara bir bakın çocuklarına bıraktıkları en güzel sermaye para değil iş ilişkileridir. Eğer sermaye dendiğinde aklına ilk para geliyor ise, o zaman zengin olabilmek için çok daha fazla çabalamasınız. Çünkü zengin insanlar en büyük sermayenin para olmadığını bilen kişilerdir.

Yeteneklerin sermayeyi sermaye de sermayeyi doğurur. İşte hayatın basit kuralı aslında budur. Öyle ki bu yazımızda Sermayesiz iş kurma nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Üstelik 3 ayda tüm borçlarını bitirip bu yol ile işini kuran kişinin ağzından.

Sermaye Denilen Şey Para mı?

İnsanların çoğu sermaye denilince akla para geldiği için para olmadan iş kurulamayacağını düşünür. İşte bu da aslında hayatının en büyük hatası olur. Para yatırmayacaksam sermaye yok diye düşünürüz. İşte bu yüzden bu yazının adı sermayesiz iş kurma. Çünkü gerçekten sermayesiz iş kurma yapabileceğimiz bir yazı olacak.

Öncelikle sermaye dendiğin aklına ilk olarak sadece para gelmemelidir. Sermaye çok çeşitli ve farklılıklar gösterir. Mesela; para dediğimiz şey aslında bir sermaye değildir. Aksine sermayeden elde edilmiş kazançtır. O paranın nasıl kazanıldığını öğrendiğimiz de işte o sermayedir. Yetenekleriniz, becerileriniz ve en iyi yaptığınız şeyler işte bunlar birer sermayedir. Bu sermayeyi keşfedersen eğer kendine para sermayesi oluşturabilirsin. Şimdi elimizde hiç para yok diyelim hatta sıfırı tükettik diyelim. Beş kuruş param yok ekmek dahi alamıyorum diyelim ve bu vaziyette olalım. Peki bu durum değişemez mi? Değişirde nasıl dediğinizi duyar gibiyim.

Sermayesiz İş Kurma: Zenginlerin Sırı
Sermayesiz İş Kurma: Zenginlerin Sırı

Sermayesi Sermayesizlik

Bundan yaklaşık üç ay önce idi ve gerçekten berbat durumda idim. Ne yapacağım ne edeceğimi inanın ki bilmiyordum ve üstelik bankalara hem kredi hem de kredi kartı borçlarım vardı. Hacizler başladı, hatta bir internet sağlayıcısı hakkımda icra mahkemesine dava açtı. Telefonumda bankalar, faturalar için arayan bir ton insan vardı. Açmıyordum ve aslında kaçıyordum. Ne yapacağımı bilemiyor ve telaşlanıyordum. Artık yemeklerimi günde bir öğüne çektim çünkü gerçekten çok masraflı olmaya başlamıştı. Bir süre sonra bunun böyle gitmeyeceğine karar verdim ve bir iş kurmak istedim. Ya da en azından para kazandıracak bir iş.

İlk önce param yok ne yapabilirim ki dedim. Bana iş lazım para yok iş yok ve borç var. Ne yapabilirim diye araştırdım aslında pek de bir şey bulamadım. Klasik saçma sapan şeyler işte. Biranda aklıma sermayesiz iş fikrinin fikri geldi de ne yapacaktım. Hemen plan hazırladım. Öncelikle sermayesiz bir iş bulmalıydım veya oluşturmalıydım. Hemen ardından sermayesi (yani para harcanarak kurulan iş) olan bir iş kuracaktım. İyi de sermayesiz iş mi var diye düşündüm. Araştırdım ve öğrendim ki şu an zengin olmuş birçok insanın sermayesi sermayesizlikmiş.

Bu slogan ile yola çıktım ve borçlarımı sadece üç ayda kapattım. Üstelik gün geçtikçe çok daha iyiye gidiyorum. Gerçekten sermayenin ne olduğunu anladığımda başladı hayat benim için..

Sermayesi Sermayesizlik Ne Demek?

Zenginler sermayesi sermayesizlikmiş olduğunu öğrenince, evet dedim benim sermayesiz bir para kazanma yöntemi bulmam lazım dedim. Başladım modernizmden. Herkes gibi youtube başladım aman Allahım o ne beş kuruş kazanamadım. Tabi yok şu kadar saat şu kadar izlenme falanda filan baktım bu iş yıllar sürecek hemen tabi ki vazgeçtim.

Araştırmalarıma devam ettim. Bu zenginler ne ayak arkadaş. Adamlar batıyor ama sonra bir bakıyorsun bir şekilde tekrar zengin oluyorlar. Tabi toplum olarak zengin birini gördük mü her daim haram para kesin aklamıştır, dur bakim kimlerin yuvasını yıktı” der dururuz. Buna başarıya çamur atmak denir işte. Başarıya giden yolu gördüm. Kendi yetenekleri doğrultusunda bir iş yapıyorlar. Bu işten kazanılan para da sermayeleri oluyor. O halde sermaye dedim kendi kendime yeteneklerimiz, fırsatlarımız ve bizi biz yapan her şey asıl sermayeymiş.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.