Şifre: Yenilik

0 39

Yenilikçi iş fikirlerini saptayarak, kariyerimizde bulunmak istediğimiz noktayı çok iyi analiz etmeliyiz. İlk olarak yapmanız gereken hangi sektöre gireceğinize dair karar vermek ve sonrasında da belirlediğiniz sektörle ilgili arge çalışması yapmaktır. Bu durum ister sıfırdan bir marka kurmak olsun isterse de bayilik veren firmalar. Yeni bir marka yaratmanın ve ya var olan bir firmadan bayilik almanın değerlendirilmesinin önceliğinde yapmanız gereken en önemli şey doğru iş fikrini bulmak olmalıdır. Benzetmede bulunacak olursak yeni bir iş fikri arayışında olan ve ilerleme kaydetmek isteyen kişiler ile ilgili şunu söylemeliyiz ki; bulunduğunuz konuma göz atıp eksikleri göz önünde bulunduracak olursanız, kaynak harcamak yerine kaynağa katkıda bulunmak ve sıcak pazarların tadını çıkarmak sizlere daha cazip gelecektir.

İş fikrini edindikten ve sektörü analiz ettikten sonra yapmanız gereken bir diğer eylem bu iş fikrinin sizler için ne kadar doğru bir seçim olduğunu kendinizle tartışmanız. Evet pazarda böyle bir açık olabilir lakin kendinize şu soruyu sormalısınız; artısıyla eksisiyle ben bu iş için ne kadar uygunum ve bu benim için gerçekten doğru seçim mi? Bunun için, becerilerinizi değerlendirmek, ilgi alanınızı keşfetmek, sektörü gözlemlemek, elinizdeki sermaye miktarının bilincinde olmak ve uzun vadeli düşünmek olmalı.

Sizlere fayda sağlayacak ve sizleri iş yaşantısında iyi bir yerlere sürükleyecek bir girişimde, aceleci davranmamalısınız. Her zaman için kısa vadeli iş fikirlerinin yanı sıra bizi zirveye taşıyacak şey, uzun vadeli bir girişimdir. İş hayatında maddi olarak, düzenli bir gelir elde etmek istiyorsak, sabırlı olmalı, sektörde bulunan şirketlerin ve medya reklamlarının yanıltıcı yönlendirmelerini geçerek, gerçek doğru analizler yapabilmeliyiz. Her ne kadar yeni bir girişimde bulunmak kolay bir iş olmasa da doğru olan işi bulduğunuzda, aldığınız risklerin buna değecek olmasını düşünmelisiniz. 

Bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı da şudur ki; hiç bir kaya bütün bir parça olarak oluşmamıştır. Küçük kum tanelerinin aşınması ile oluşmuştur. Kendinize, bütçenize göre seçeceğiniz bir iş bulun ve doğru seçimler sonucunda küçük bir pazar iken nasıl büyüme kaydedeceğinizi gözlemleyin. 

Kolaylıklar dileriz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.