Şirket Açmak ve Girişimcilik Destekleri

0 261

Girişimcilerin en büyük iki ortak özelliklerinden biri, çok güzel hayal kurmaları, bir diğeri ise cesaretleridir. Yanlız, hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkan girişimci adayları, önlerini net göremediklerinden, çoğunlukla girişimlerini yarıda bırakırlar.

Birçok makalemizde karşınıza çıkan, “Yolu, nasıl giderim diye düşünmeyin, yeter ki yola çıkın, yol sizi götürecektir.” cümlesini, burada tekrar dile getirmek istiyoruz. Pekâlâ; bu yola çıkmaktan kastımız tam olarak nedir? Girişimci adayları en çok nerelerde takılır? Bu makalemizde bu soruları cevaplamak istiyoruz.

Genç girişimci arkadaşların hep duyduğu bir cümle vardır. “Sigortalı bir iş bulmak.” Bir genelleme yaparsak, toplumumuz tarafından, bir işe girişmek, hep riskli görünmüştür. Bunun en büyük sebebi, birçok girişimcinin ve ya girişimci adayının başarısız olmasıdır. Öncelikle, özellikle eklemek istiyorum ki; hiçbir zaman, hiçbir sektöre, hiçbir girişime bu kolay demedik. Farzedelim ki olay olsaydı, sizi diğerlerinden ayıran özelliğiniz ne olacaktı? Eklemek isterim ki, zorlukları kolaylaştırmakta yine bizim elimizde. 

Bir iş kurmak, sadece o işi yapabilmekten ibaret değildir. 

Bir işi yapabiliyorsanız, ilgili sektörde çalışan olarak bulunabilirsiniz. Ama bir işletme kuracaksanız resmi işlemler, lojistik kaynaklar, vergiler v.b. birçok konuyla ilgilide yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bütün işleri tabi ki kendiniz yapmayacaksınız. Örneğin vergiler v.b. resmi işlemlerle ilgili bir muhasebeciyle anlaşacaksınız. Ancak en azından işin yapılıp, yapılmadığına yönelik, denetimi sağlayabileceğiniz düzeyde, konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Bu makaleyi hazırlamakta ki en büyük amaçlarımızdan biride, bir girişimcinin ihtiyacı olacak ve işine yarayacak konularla ilgili ön bilgi vermek. Sıkça sorulan sorulardan biriyle konuyu biraz açmak istiyorum. 

Şirket açmak ve kapatmak zormudur? Evden de şirket açabilirmiyim? 

Ülkemiz kanunları gereği gelir elde eden kişiler, ettikleri gelir üzerinden, belirli miktarlarda, devlete vergi öderler. Aslında şirket açmak dediğimiz olay, resmi olarak, gelir elde edilen bir işin sahibi olduğunuzu ilân etmektir. Ben bir hizmet ve ya ürün satarak gelir elde etmek istiyorum, karşılığında da ürün ve ya hizmeti verdiğime dair gerekli fatura veya fişi kesip vergilerimi ödeyeceğim demektir. Biz konuyu en basit haliyle ele aldık. Ancak dediğimiz gibi konu gayet açık ister evinizden, ister işyerinizden gelir elde edebilirsiniz bunda herhangi bir problem yok tek sorumluluğunuz gerekli yasal başvuruları yapıp, gelirinize istinaden, devlete yapılan vergi ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmenizdir.

Bir şirket açmanın ve kapatmanın zorluğu, açacağınız şirketin türüne göre değişmektedir. Ülkemizde şirket tipleri şahıs şirketi (şahıs defteri olarakta karşınıza çıkabilir), limited şirket ve anonim şirket olarak üçe ayrılmaktadır. Şahıs şirketi, adından da anlaşılacağı üzere, çok yüksek rakamlarda ticaret trafiği olmayan, şahıslara uygun olan bir şirket tipidir. Açması oldukça kolaydır, kapatmasıda bir dilekçeyle hallolur. Limited ve anonim şirketlerde ise, açmak ve kapatmak duruma göre daha zor ve daha mâliyetlidir.

Burada ki belirleyici faktör, gelirinizin ne düzeyde olacağıdır. Çünkü, şahıs şirketleri kademeli vergilendirmeye tâbidir. Öyle ki, kazandığınız miktarın az ve ya çok oluşuna göre vergi ödersiniz. Şahıs şirketlerinde, vergilendirme oranı, %15 den başlar, kazancınıza göre, %35e kadar artabilir. Ancak limited şirketlerde bu oran %22 ile sabittir. Hangi şirket türünü açarsanız açın, mutlaka bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden bunun kararını, beklediğiniz gelir miktarını muhasebecinizle istişare ederek vermeniz daha faydalı olacaktır.

Sigortalı işte çalışıyorum, şirket açabilirmiyim?

Evet, sigortalı olarak başka bir yerde çalışıp, vergi mükellefi olabilirsiniz.

Sigorta yapmak mecburimidir ?

Evet, eğer başka bir yerde sigortalı değilseniz, otomatik olarak işveren sigortanız açılır ve devlete her ay kendiniz, varsa çalışanlarınız için sigorta ödemeniz çıkar. Fikrine güvenen her girişimcinin, kesinlikle inançlı ve istikrarlı hareket etmesinde ısrarcıyız. Bir şirket açmanız gerekiyorsa eğer, girişiminize uygun şirket türünü seçerseniz, problemsiz bir şekilde işlerinizi yürütebilirsiniz. Burda asıl önemli olan, fuzuli masraflardan kaçınmaktır. Örnekleyecek olursak e-ticaret sitesi kuracak bir girişimcinin, ilk ihtiyacı şirket açmak değildir. Çünkü ilk başta, bir vergi mükellefliği yoktur. Ne zaman satacak ürünleri bulur, sitesine ekler, ilk satışını gerçekleştirmeye hazırdır, o zaman şirket açması daha mantıklıdır. Çünkü, başka biryerde çalışmıyorsanız, sigorta masrafınız, hemde aylık ödediğiniz muhasebeci ücretiniz, size boş yere külfet olacaktır.

Girişimciliğin problemsiz olarak sürdürülmesi için en önemli etken her aşamayı, ne önce, ne sonra, tam zamanında gerçekleştirmektir. 

Ülkemizde girişimciliğe destek veriliyor mu?

Aslında bu soruyla çok karşılaşmamızın en büyük sebebi, girişimcilerin kendi işleri dışında, ilk başta bahsettiğimiz diğer unsurları yeterli araştırmıyor olmaları. Girişimcilik bir bütündür. Her zaman için araştırmacı olmak rakiplerinizle aranıza +1 mesafe koyacaktır.

Ülkemizde genç girişimcilere oldukça destek verilmekte. 30 yaşın altında ki, kendi işini yapacak girişimcilerin, şahıs şirketi açmaları durumunda, ilk sene hem belli bir miktara kadar vergi indirimi sağlanıyor hem de 12 aylık sigortaları devlet tarafından ödeniyor. Yanlız burada önemli bir durum var. Ancak bu durumdan haberi olmayan birçok muhasebeciyle karşılaktık. Bu desteklerden yararlanmanız için şahıs şirketini açtıktan belli bir süre sonra için de genç girişimcilik başvurunuzu yapmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda, mâlesef bu desteklerden faydalanamayabilirsiniz.

İlk başta da dediğimiz gibi, problem yaşamamak adına her konuya, en azından denetçi düzeyinde hakim olmanız büyük önem arz etmekte. İlâve olarak ilk açtığınız şirketlere, Kosgeb tarafından 360.000 TL’ye kadar, geri alınmamak kaydıyla hibe ödenmekte. Rakam sizi şaşırtabilir. Evet bu rakamlar gerçekten Kosgeb tarafından ödeniyor. Kosgeb ilk defa şirket açanların açılış masrafları, hatta danışman masrafları gibi birçok masrafınıda karşılıyor. Yanlız burada da önemli bir detay var. Bu desteklerden yararlanmanız için, daha önce adınıza herhangi bir şirket açılmamış olması ve şirketi açmadan önce Kosgeb’in bir hafta süren girişimcilik kursuna katılıp, girişimcilik sertifikâsı almış olmanız gerekiyor. Şirketi açtıktan sonra, kursta öğrendiğiniz şekilde, yapacağınız işin projesini Kosgeb’e sunup, onaylanmasının ardından destek ödemelerinizi alabilirsiniz.  Kosgeb projeleri için, danışmanlık hizmeti veren birçok firma var. Dediğimiz gibi, bu danışmanlık hizmetinin ücretinide isterseniz, Kosgeb size geri ödüyor. Bu arada, kursa ilk başladığınız andan itibaren Kosgeb, kursa geldiğiniz günler için, harçlık düzeyinde, bir miktar ödeme yaparak sizi desteklemeye en başta başlıyor.

Bir işe koyulmadan önce Kosgeb’i, İşkur’u, bankaları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı (hayvancılık destekleri için) girişimci destekleri için  takip etmeniz size eminiz ki birçok fayda sağlayacaktır.

Yeter ki inanın, istikrâr sizi başarıya götürecektir.

Herşeyin, gönlünüzce olması dileklerimizle.

Mutlulukla kalın.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.