Sosyal Hayatta İletişimi Geliştirmek İçin Öneriler

0 29

Sosyal iletişimi geliştirmek için tavsiyeler, kişinin sosyal hayatta kendini daha iyi ifade edebilmesini ve sosyal çevresini geliştirmesini sağlamaktadır. Kişinin kelime tercihi, konuşmalarındaki tutarlılık hatta sosyal bir ortamda kullandığı jest ve mimikleri dahi kişi hakkında bir mesaj vermektedir. Pek çok kişi bu durumun farkında olmadığı için karşısındaki kişilere kendini yanlış tanıtacak tavırlar içerisine girebilmektedir. İlgili kimse bu yanlış anlaşılmalar sonucu çok iyi anlaşabileceği bir arkadaşı edinme fırsatını kaybedebilmektedir. Uygulayacağınız bazı basit yöntemlerle bu sorunların önüne geçmeniz mümkündür. Sosyal iletişim becerilerinin geliştirilmesi için adımlar atmak kişinin çevresi ile iletişimsizlik sorununa çözüm bulması için faydalı olmaktadır. Sosyal iletişim becerilerini geliştirmek isteyen kimsenin atması gereken adımlar ise şunlardır:

  • Fikirlerini cesurca ifade etmek
  • Sosyal iletişimde jest ve mimiklerini doğru analiz etmek
  • Sosyal hayatta yapıcı ve tutarlı olmak
  • Sosyal hayatta kelimelerini doğru seçmek
  • Sosyal iletişim için doğru ses tonunu yakalamak

Fikirleri Cesur Bir Şekilde İfade Etmek

Fikirlerini rahatça ifade edebilme ilgili kimsenin sadece sosyal iletişim yeteneğinin gelişmesini sağlayan değil hayatında başarılı olmasını da sağlayan bir adımdır. Çocukların sosyal iletişim becerilerinin daha fazla gelişmiş olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de hata yapmaktan korkmamasıdır. Yani çocuklar düşüncelerini ifade ederken korkusuz bir şekilde ifade edebilmektedir. Böylelikle çocuklar yetişkinlerden daha rahat öğrenebilmekte ve daha rahat arkadaş bulmaktadır. Düşüncelerini cesurca ifade edebilmenin bir diğer avantajı da ilgili kimsenin yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda kalmamasıdır. Bu olanak da kişinin çevresinde daha rahat hissetmesine neden olacaktır.

Sosyal İletişimde Jest ve Mimikler

Sosyal iletişimde jest ve mimiklerin kullanılması ilgili kimsenin çevresi ile daha kolay anlaşılmasını sağlayan bir diğer yoldur. Jest ve mimiklerin sosyal iletişim amacı ile kullanılması kişiler arası iletişimin doğru anlaşılmasını yani yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesini sağlayan bir araçtır. Kişi jest ve mimiklerini kullanarak ikna etme kabiliyetini de geliştirmektedir. Yani jest ve mimikler sadece doğru iletişimin kurulması için değil ikna etme gücünün daha yukarılara çekilmesi içinde kişinin ihtiyaç duyduğu hareketlerdir. Jest ve mimikler kişinin ruh hali hakkında da bilgi vermektedir. Gergin birinin yapacağı jest ve mimik hareketleri ile rahat birinin yapacağı jest ve mimik hareketleri farklıdır. Sosyal iletişim yeteneğini geliştirmek isteyen kimse, bu jest ve mimiklere dikkat ederek karşısındaki kişinin ruh halini anlayabilir ve bu kişi ile konuşmak istediği konu için doğru zaman olup olmadığına karar verebilir.

Sosyal Hayatta Yapıcı ve Tutarlı Olmak

Sosyal hayatta yıkıcı olmamak ve tutarlı olmak sosyal bir çevre edinmek isteyen kimsenin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesidir. Tutarlı bir şekilde düşüncelerin değiştirilmesi sosyal çevre tarafından tepki görmemekte hatta çoğu zaman desteklenmektedir. Ancak kişinin devamlı olarak fikir değiştirmesi çevrenin kişiye duyduğu güveni azaltacaktır. Aynı şekilde yıkıcı bir tavır sergilemek de aynı güvensizliğe sebep olacaktır. Daha yapıcı ve anlayışlı olmak gerekmektedir.

Social Business Meeting

Sosyal Hayatta Doğru Kelime Seçimi

Sosyal hayatta doğru sözcüğü kullanma biraz da pratik düşünebilmeyi içinde barındıran bir yöntemdir. Sosyal iletişimin her aşamasında düşüncelerinizi doğru kelimeler ile ifade etmeniz anlaşılabilirliğinizi arttıracaktır.

Sosyal İletişim İçin Doğru Ses Tonu

Sosyal iletişim geliştirmek için doğru ses tonu kullanmak karşınızdaki kimsenin size nasıl davranmasını belli ettiğiniz bir araçtır. Sosyal iletişim yeteneğini geliştirmek isteyen kimseler ses tonunu ayarlarken şunlara dikkat etmelidir:

  • Ses tonunuzun fazla alçak ya da yüksek olmasından kaçınmalısınız.
  • Bıkkın bir ses tonu çevrenizdeki insanları sizden uzaklaştıracaktır. Mümkün olduğunca enerjik bir ton kullanmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.