Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin İnternet Siteleri 2021

0 56

Stok fotoğraf satarak para kazanmak fotoğraf sanatçıları için son dönemde revaçta olan işler arasında yer almaktadır. Normalde fotoğraf çekmek gibi bir hobiye sahip olanların bu işten para kazanmaları da, stok fotoğrafçılık ile mümkün olmaktadır. Stok fotoğrafçılığı, herhangi bir cihaz yardımı ile fotoğraf çekmek ve bu fotoğrafları belirli internet sitelerine yüklemekle gerçekleşmektedir.

Stok fotoğrafçılık yapmak için profesyonel bir kameraya ihtiyaç bulunmamaktadır. Cep telefonu kamerası ile bile stok resimler çekilebilir. Stok fotoğrafçılıkta, her fotoğrafın görsel anlamda önemi bulunmaktadır. Yani bu görsellerin, paylaşım yapanlar tarafından ya da içerik hazırlayıcıları tarafından kullanılmasından dolayı, çok basit sayılan bir görsel bile stok fotoğraf siteleri üzerinden alıcı bulabilir.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Neler Yapmak Gerekmektedir?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için öncelikle kaliteli fotoğraf çekimlerine imkan tanıyan bir cihaz edinmek gerekmektedir. Cihazın yüksek kalitede fotoğraf çekimleri yapması önemlidir. Hiç kimse çözünürlüğü düşük olan bir resim için ödeme yapmayı kabul etmeyecektir. Zaten pek çok stok fotoğraf sitesinin de fotoğraf kalitesine dair kıstasları bulunmaktadır.

Bu tür sitelerden düşük komisyon talep edenler revaçta olurken, yüksek komisyonlu stok fotoğraf siteleri fotoğrafçıların düşük gelir etmelerine yol açmaktadır. Bu anlamda, dünya çapında faaliyet gösteren stok fotoğrafçılık sitelerine üye olmak, daha yüksek satış rakamlarına ulaşmak adına işlevseldir.

Alamy Fotoğraf Sitesi

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için Alamy gerçekten de göz ardı edilmemesi gereken bir sitedir. Sitenin komisyon oranı; iç satışlar için %40 ve %50 arasında değişmektedir. Herhangi bir fotoğrafın bu site üzerinden çok yüksek fiyatlara satılması imkan dahilindedir.

Sitenin dünya genelinde çok sayıda kullanıcının olması, fotoğrafların satışı için, sitede yoğun bir pazar oluşturmaktadır. Siteye kayıt olurken fotoğraf alıcısı ya da satıcısı olarak kayıt açılmaktadır. Sitenin fotoğrafçılara minimum ödeme yaptığı tutar 100 dolardır.

Site üzerinden video için de aynı kurallar geçerlidir. Vektör görsellerin satışı Alamy üzerinden yapılmamaktadır. Site üzerinden satış yapanların yorumları oldukça umut verici olmaktadır. Bazı durumlarda, resim satış sürelerinin uzun olmasından bahsedilse de bu fotoğrafların iyi fiyatlardan alıcı bulması, satıcıların yüzünü güldürmektedir.

Sitede, fotoğraf yükle para kazan mantığı sorunsuz bir şekilde işlemektedir. Stok fotoğrafçılığı işinden gelir elde etmek adına Alamy sitesi kesinlikle denenmesi gereken bir platformdur.

Shutter Stock

Shutter stock sitesi dünya genelinde ciddi kullanıcı sayısına sahiptir. Bugün internette gezerken karşımıza çıkan pek çok görselin kaynağı Shutter’dır. Bu kadar çok tercih edilme sebebi ise sunduğu geniş çaplı resim arşividir. Shutter’da hemen hemen her konuda fotoğraf bulmak kolaydır. Stok fotoğraf satmak için ShutterStock denenmelidir. %30 oranında bir gelir elde etme imkanı sunarak fotoğraf sanatçılarına güzel bir gelir imkanı tanımaktadır.

Sitede, fotoğraf boyutuna göre satış fiyatı değişmektedir. En az 0,25 dolar olan görseller için 120 dolara çıkan ödemeler de zaman zaman görülebilmektedir. Özel sayılan fotoğraflar için ciddi satış gelirleri elde edilebilmektedir. Sitenin komisyon oranı biraz yüksek olsa da sitenin çok geniş bir kitleye hitap ettiği gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Shutterstock fotoğraf satmak aşamasına, kayıt açarak hızlı bir şekilde geçmek mümkündür.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak: IStock Photo

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için IStock da dikkate alınması gereken sitelerden bir tanesidir. iStock fotoğraf satma işlemine başlamak için fotoğrafçıların, sitenin onayına ihtiyaç duymaktadır. Bunun için de fotoğrafçı olarak başvuru yapılırken, siteden örnek fotoğraf talep edilmektedir. Siteye gönderilen örnekler beğenildiğinde satışa başlamak mümkündür. Siteye başvuru yapıldığında onaylanma gerçekleşirse Getty Image sitesinde de satış yapılabilmektedir. İki site ortak olduğu için iki farklı platform üzerinden stok fotoğraf satışına başlanmaktadır. Fotoğraflardan hangi oranda gelir elde edileceğine dair net bir bilgilendirme olmasa da fotoğraf satışları sonucunda elde gelirden pay alınacağı site tarafından belirtilmektedir.

Adobe Stock

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için Adobe Stock da tercih edilebilecek sitelerdendir. Sitenin verdiği telif oranı %33 ve %35 arasında değişmektedir. Fotoğraflar için %33 olarak verilen ödeme, vektör resimler için %35 oranında olmaktadır. Ödeme sınırı 25 dolar olarak belirlenmiştir. 25 dolara ulaşıldığında ödeme almak kolaydır. Adobe markasının kalitesi, site içerisinde de kendini belli etmektedir. Site, fotoğrafların tek tek etiketlenmesine gerek bırakmamaktadır. Sitede akıllı etiketleme sistemi aktiftir. Siteye kayıt olarak kısa sürede gelir etmek mümkündür. Fotoğraf satmak ekşi yorumları arasında da Adobe Stock’tan olumlu bir şekilde bahsedilmektedir.

Smug Mug

Fotoğraf satarak para kazandıran uygulamalar arasında Smug Mug dikkat çekmektedir. Sitede yıllık abonelik ücreti ile özel bir vitrin imkanı tanınmaktadır. Siparişleri bu vitrin üzerinden yönetmek oldukça kolaydır. Fotoğraf satışlarından %85’e varan telif gelirleri sunması ile stok fotoğraf satıcılarını ciddi anlamda mutlu etmektedir. Çok yüksek gelir oranlarının yanı sıra sunduğu baskı hizmetleri de farklı işlevler sağlamaktadır. Site aracılığı ile kuponlar oluşturma ve fotoğraf paketleri üretme imkanları sunulmaktadır. Fotoğraf satarak para kazanmak hedefine sahip olanların Smug Mug sitesini denenmesi tavsiye edilmektedir.  

Stok fotoğraf satarak para kazanmak için gerekli siteleri sizler için listeledik. Yorum bölümünden görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.