Terfi Etmek İster Misiniz?

0 9

İş yaşamında insanları motive eden bir durumda, bulundukları pozisyondan daha iyi bir mevkiye erişmektir. Bunun için, kimi zaman başarılı bir çalışan olmak yeterli iken, kimi zaman ise daha çok atılım sağlayan kişiler öncelik elde etmektedir. Pozisyon ayarlaması yöneticiler tarafından genç liderlere yol açmak için uygulanmaktadır. Sizler için iş yaşamınızda dikkat edeceğiniz ip uçlarını derledik. Bu sayede, terfi etmeye bir adım daha yaklaşacaksınız.

Bulunduğunuz iş yerinde ne kadar süredir çalıştığınız oldukça önemlidir. Çalışma süresi boyunca iş yaşamında ileri derecede bir başarıya sahip değilseniz bu durumda terfi almanız birden bire olacak bir durum değildir. İlk olarak yaptığınız işlere bakılır ve zamanla çalışmalarınızın verimli olması sonucunda terfi edebilirsiniz.

Terfi olma durumunu etkileyen bir diğer durumda sizin iş hayatındaki geçmişiniz. Başarılarınızın bir listesini çıkarmalı ve bunu elle tutulur bir şekilde sergilemelisiniz. Şirketin bu alandaki ilerlemelerinizi görüp, markayı bir tık daha üst seviyeye taşıma sorumluluğunu kaldırabileceğiniz gözlemlendiğinde terfi etmeniz daha kolay olacaktır.

Terfi talebinden önce ilk olarak siz çalışma performansınızı değerlendirin. Eğer iş potansiyeli bakımından bazı eksikleriniz varsa, bu durumunuzu gözlemlemeniz ve eksikliklerinizi gidermeniz sizin için daha verimli bir karar olacaktır. Lakin bu durumu göz önünde bulundururken dürüst olun ve içsel olarak kendinizi değerlendirin. Ofis içerisindeki tutumunuz nasıl, eksileriniz ve artı yönleriniz neler, bunları göz önüne alarak geliştirmeniz gereken yönlerinizi düzeltip terfi talebinde bulunabilirsiniz.

Her zaman için yeniliğe açık olmanız, sadece terfi konusunda değil, iş hayatınızın her anında size fayda sağlayacaktır. Takım çalışmasında sergileyeceğiniz performans ve uyumluluğunuzu değerlendirip, bu konuda dışarıdan nasıl göründüğünüzü bilmek adına, takım arkadaşlarınıza da danışabilirsiniz. Şirketlerce en çok önemsenen bir diğer konu da inovasyondur. Şirketler çalışma potansiyeli açısından yenilikçi ve firmanın gelişimine katkı sağlayacak fikirleri önemserler.

Kariyer hedeflerinizi, yönetici ekibinde bulunan kişilerle konuşabilirsiniz. Bir çok firmada çalışanın azim ve iş potansiyelini arttırmak adına bu tarz görüşmeler önemlidir. Çünkü bir çok yönetici, çalışan personelinin kariyer hedeflerinin ileriye dönük olmasından memnuniyet duyar. Bu sayede hem durumunuzu değerlendirir, hem de eksi ve artılarınızı birde yönetici pozisyonundaki bireyden dinleyerek kendinizi daha ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Unutmayın ki, eğer elde edemediğiniz bir konu varsa, yeterince istememişsinizdir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.