Türkiye’de Girişimci Olmak

0 82

Gelişen dünyayla birlikte yeni ve değerli kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu kavramlardan biri de girişimciliktir. İş hayatında aktif olarak rol almak ve bu konuda başarıya ulaşmak için bir girişime soyunmalı ve bu konuda yoğun şekilde çaba göstermelisiniz. Girişimcilik ve girişim oluşturmak için yapılması gerekenler, ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Biz bu içeriğimizde girişimcilik kavramının Türkiye’de nasıl ilerlediğini, ne durumda olduğunu ve girişimci olmak için neler yapılması gerektiğinden söz etmeye çalışacağız.

Girişimciliğin Evrensel Kuralları

Girişimciliğin bazı başlıkları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte pek çok kavramı da evrenseldir. İyi bir fikirle insanların karşısına çıkmış olmak, girişimciliğin başlıca evrensel kuralıdır. Eğer Türkiye’de ve aynı zamanda dünyada dikkat çekebilecek ve başarıya ulaşacak bir girişim ortaya çıkarmak istiyorsanız her şeyden önce orijinal ve yenilikçi bir fikir ortaya koymalısınız. Orijinal ve yenilikçi bir girişim fikri tasarladıktan sonra bu fikri hayata geçirmek için iyi bir planlama yapmalı ve kuruluş aşamasında her adımı ve süreci hesaba katmanız gerekmektedir. Bu iki önemli hususu, Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerindeki her girişimci yerine getirmeli.

Türkiye’de Girişimci Olmak

Türkiye’de aklınızdaki bir girişimi hayata geçirmek ve girişimci unvanına sahip olmak için girişiminizi kurumsal bir zemine oturtmalısınız. Bunu yapmak için de ilk etapta bireysel bir şahıs şirketi oluşturmanız gerekmektedir. Girişiminizin yol haritasını belirledikten sonra açacağınız bu şahıs şirketiyle beraber başta KOSGEB olmak üzere Türkiye’de yer alan çok sayıda girişimci destek programına başvurabilir ve bu programlardan ihtiyaç duyduğunuz maddi ve manevi desteği alabilirsiniz. Bu gibi destekler, girişiminizin ilk dönemlerinde sizin için çok önemli ve önünüzdeki engelleri aşmanızı sağlayacak çok etkili bir anahtar olmaktadır. Özellikle eklemek istiyoruz ki KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeniz için daha önce adınıza kayıtlı bir şirket olmaması gerekiyor ve yeni şirket kurulumunu girişimcilik sertifikası aldıktan sonra yapmanız şartı var. Ayrıca oluşturduğunuz şahıs şirketiyle girişiminizi devlet kurumlarına sunduğunuz takdirde çeşitli vergi indirimlerinden de yararlanabileceğinizi unutmayın.

İşte tüm bu bahsettiğimiz adımları attığınız ve çalışmaları yürüttüğünüz takdirde Türkiye’de kendinden emin, geleceğe umutla bakan ve maddi manevi desteği almayı başarmış bir girişimci olabilirsiniz. Her şeyi planlayarak ve ne yaptığınızı bilerek ilerlediğiniz takdirde yaşayacağınız sorunlar en az seviyede olacaktır.

Herşey gönlünüzce olsun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.