Twitch Nedir? Twitch ile Nasıl Para Kazanılır?

0 33

Twitch nedir? Twitch ile nasıl para kazanılır? Twitch platformu genellik oyun oynayan kişilerin ya da normal olarak bir konu hakkında konuşup sohbet etmek isteyen kişilerin canlı yayın yaptığı bir platformdur. İnsanlar doğal halleri ile burada yayınlarını gerçekleştirmektedir.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Twitch hesabı açmak çok basit bir olaydır. Kayıt ol seçeneği ile karşınıza çıkan bilgileri doğru bir şekilde doldurarak veya Facebook girişi ile bir Twitch hesabına sahip olabilirsiniz.

Daha sonra Twitch üzerinden bir yayıncı olmak istiyorsanız bilgisayarda ya da Playstation’da oynadığınız oyunu canlı olarak yayınlayabilirsiniz. İyi bir yayıncı olmanız için ise size lazım olan bazı önemli kriterler vardır. Bunlardan ilki sizi izleyen kişiler sizi görmek isteyecekleri için iyi bir webcam, iki oyun oynarken vereceğiniz tepkilerin, yorumlarınızın iyi duyulması ve takipçileriniz ile iletişim sağlamanız adına iyi bir mikrofon sistemine ve en son olarak yayınlarınızda gecikme, donma gibi sıkıntıların olmaması adına iyi bir internete sahip olmalısınız.

Yukarıda söylediğimiz detaylara dikkat ederek iyi bir yayıncı olabilirsiniz. Twitch kanalınız 24 saat aktif olarak hizmet vermektedir. Bu sistem ile önceden yapmış olduğunuz yayınları kaydedip o an yayınıza gelemeyen takipçilerinizin izlemesi için yükleyebilirsiniz bu sayede kanalınızı büyütebilirsiniz.

Twitch’te Takipçi Kazanma Yöntemleri

Konuşma üslubunuz ciddi bir üslup mu olacak? Mizahi bir kanal mı oluşturmak istiyorsunuz? Ne tür bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsunuz? Oynayacağınız oyun türü daha çok hangi kesime hitap edecek?

Yayıncı olmadan yukarıda bulunan sorulara en iyi şekilde kafanızda cevaplar vererek Twitch dünyasında iyi yerlere gelebilirsiniz. Çünkü sohbet özelliği sayesinde takipçileriniz ile iletişim kurabiliyorsunuz bu sayede onların sizi daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz oyunlarda sizin iyi konuma gelmenize yardımcı olabilir. Bu oyunlar Counter Strike, PUBG, GTA gibi birçok kişi tarafından hem oynanan hem de izlerken keyif veren oyunları oynarsanız daha çok öne çıkabilirsiniz. Bu oyunlar dışında dikkat çekici farklı oyunlar oynayarak da öne çıkabilirsiniz.

Twitch ile Nasıl Para Kazanılır?

Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri

Twitch üzerinden toplam 1,7 milyon kanal para kazanıyor. Peki, bu parayı nasıl kazanıyorlar. Twitch üzerinde birçok oyun ile ilgili video bulabilirsiniz. Oyun şirketleri oyunlarının tanınması oyuncu çekme adına Twitch üzerinde reklam yaptırmaktadır. Birçok oyun ilk izlenimlerini ilk tanıtımlarını Twitch üzerinden verdikleri reklam ile 

gerçekleştiriyor. Yayıncılar oynadıkları oyun üzerinden elde ettikleri kazançlardan bir kısmı Twitch tarafından kesintiye uğruyor. Ve elde ettiğiniz kazanç size veriliyor.

Twitch platformu Amazon’a ait olduğu için Amazon satış ortaklığı ile oynadığınız oyunları takipçilerinizin alması için Amazon linki paylaşabilir ve bu sayede belli bir komisyon elde edebilirsiniz.

Twitch’te sahip olduğunuz kitlenin çok olması ile birlikte elde edeceğiniz kazanç yolları da artmaktadır. Sahip olduğunuz kitlenin çok olması önemli markaların size sponsor olmasını sağlayabilir. Bu sayede ek bir gelir elde edebilirsiniz.

Twitch Partner Programı

Twitch üzerinden para kazanmanızı sağlayan özellik Twitch Partner Programı’dır. Bu programa belli bir kitleye ulaştıktan sonra başvurabilirsiniz.

Partnerlik başvuru sayfasındaki temel ön şartlar ise şöyle:

-Canlı yayınlarda en az 500 kişi olmalı.

-Haftanın belirli saatlerinde en az 3 yayın yapılmalı.

-Twitch’in hizmet kullanım şartlarına tam uyulmalı.

Tüm bu şartların yerine gelmesi ile birlikte sizi seven üyeler kanalınıza abone olarak para kazanmanızı sağlar. Aylık 5 dolar ödeyerek kanalınıza abone olabilirler. Abonelik ile birlikte diğer kullanıcıların sahip olmadığı özelliklerde abone olan kişilere sunulmaktadır. Bunlar; sizle özel olarak sohbet edebilirler, özel emojiler kullanabilirler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.