Verimli Çalışmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0 101

Verimli bir çalışma için yapılması gerekenler esasında oldukça basit ama etkili taktiklerdir. Ders çalışma sürecinde verim oldukça çabuk düşebilmektedir. Bu sebeple verimli çalışmak için bazı hususlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Verimli bir çalışmanın püf noktaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Ders programı hazırlanmalıdır.
  • Verim alınmasına yardımcı olacak bir ortam seçilmelidir.
  • Uygun materyaller kullanılarak doğru tekniklerle ders çalışılmalıdır.
  • Mutlaka belirli aralıklara mola verilmesi gerekmektedir.
  • Uyku düzenini doğru ayarlamak gerekmektedir.
  • Kendinizi zinde ettiğiniz anları çalışarak geçirmeniz gerekmektedir. Özellikle sabah saatleri en yüksek verimi alabileceğiniz saatlerdir.

Verimli Ders Çalışma Programı

Verimli bir çalışma programı hazırlamak, çalıştığınız dersten verim almanızın ilk ve en önemli noktasıdır. Ders çalışmaya başladığınızda her şeyden önce bir amacınız ve bu amaç doğrultusunda hazırlamış olduğunuz bir programınız olmalıdır. Programsız bir şekilde ders çalışıldığında dikkat çok çabuk dağılacaktır.

Ders programı, herkesin kendi eksikleri doğrultusunda hazırlaması gereken bir programdır. Verimli çalışmak için öncelikle çalışmanız gereken dersleri belirlemelisiniz. Eksiğiniz olmadığını düşündüğünüz derslerde kısa bir tekrar yaptıktan sonra soru çözmeniz yeterli olacaktır. Eksiğiniz olan derslerde ise mutlaka dikkatli bir tekrar yapmanız ve gerekli notları almanız gerekmektedir.

Verimli Ders Çalışmak İçin Ortam Seçimi

Ders çalışmak için mekan seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus dikkat dağıtıcı objelerdir. Dağınık veya karmaşık bir ortam dikkatinizi çekeceği için ders çalışma sürecinizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca sade ve düzenli bir ortam tercih etmeniz gerekmektedir. Çalışma masanızı da bu standartlarda hazırlamalısınız.

Ortam seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus renk seçimidir. Karışık renkler dikkatinizi dağıtacaktır. Çalışma odası için en ideal renklerin mavi, beyaz ve turuncu olduğu bilinmektedir.  

Verimli Ders Çalışmak İçin Materyal Seçimi

Doğru materyal seçimi, ders çalışmaktan aldığınız verimi arttıracak bir diğer önemli husustur. Devamlı not tutarak çalışmak, çalışmanızı yavaşlatacaktır. Bununla birlikte sürekli okumak ise dikkatinizin çabuk dağılmasına sebep olacaktır. Bu noktada yapabileceğiniz en doğru hamle önemli yerleri not almaktır. Yani uzun özetler çıkarmak yerine yapışkanlı ufak kağıtlara çok kilit noktaları not alabilirsiniz. İkinci önemli materyal ise fosforlu kalemlerdir. Okuma aşamasında önemli yerleri not almak yerine tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem işaretlemektir. Bu sayede geri dönüp tekrardan önemli yerleri okumanız kolaylaşacak ve veriminiz artacaktır. 

Verimli Bir Çalışma İçin Ders Molası

Ders çalışma molası vermek önemli noktalardan birisidir. Molasız çalışılan uzun saatlerde kişi yoruldukça anlama kabiliyeti düşmektedir. Bu sebeple belli bir süre ders çalıştıktan sonra zihninize dinlenmesi ve öğrendiklerini hazmetmesi için fırsat vermelisiniz. Bu sayede ders çalışmaya geri döndüğünüzde dikkatiniz çalışacağınız ders üzerinde çok daha uzun süre toplanacaktır. Çalışma sürenizi 40 dakika olarak, dinlenme sürenizi ise 10 dakika olarak belirlemeniz yüksek verim almanızı kolaylaştıracaktır.

Verimli Ders Çalışmak İçin Uyku Düzeni 

Verimli bir çalışma için uyku düzeni, en kilit noktalardan birisidir. Zihninizin maksimum seviyede çalışması ders çalışma veriminizi arttırmaktadır. Bu sebeple verimli çalışmak için bir diğer şart uyku düzeninizi korumak olmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus yalnızca az uyumak değildir. Vücudunuzun dinlenmek için ihtiyaç duyduğu uyku süresinden daha çok uyumak da algılarınızın kapanmasını sağlamakta ve veriminizi düşürmektedir.

Verimli bir çalışma için uykuda geçirmeniz gereken süre 7 ila 8 saat arasındadır. Bu süreyi geçirmemeye veya bu süreden daha az uyumamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.