XML Bayilik Nedir? Nasıl Alınır? XML Bayilik Veren Firmalar

0 171

XML bayilik nedir? Nasıl alınır? XML bayilik veren firmalar hangileridir? XML bayilik; e-ticaretin tekniklerinden biri olmaktadır. XML bayilik ile çok fazla ürün depo etmeden, satışı ortaya getirilen çeşitli ürünlerin direkt tedarikçiden alıcıya ulaşması sağlanmaktadır. Bunun için XML entegrasyonunun yapılması gerekmektedir.

Bu bilgilerin toplamı da tedarikçinin ürün bilgilerini anlaşmalı olduğu e-ticaret sitesine yatırması ya da aktarması demektir. Ürün, ebat, yığın ve fiyat benzer biçimde bilgilerin otomatik olarak güncellenebilmesini sağlamaktadır.

XML Bayilik Sistemi Nedir? 

XML bayilik kullanımı; bulunduğumuz günlerde gelişen teknoloji ile birlikte satışı gerçekleştirilecek olan ürünlerin tedarik edilmesi, paketlenmesi ve teslim edilmesi gibi pek çok zaman yiyen süreçlerin maliyetinin ortadan kaldırıldığı bir yöntemdir. Vakit kaybetmeden satış yapılabilmesini sağlamaktadır. XML bayilik sistemi için muayyen bir kapital olması gerekmektedir. 

Ancak satışı yapılacak olan ürünleri için ehil kapasitesi olmayanların tercih ettikleri bir yöntemdir. E-ticaret sitesi üstünden yığın tutulmasına ihtiyaç duymadan ürün satışı yapılabilmektedirler. E-ticaret sitesi üstünden XML sisteminin kullanılması gerekmektedir. Tedarikçi şirketin da XML sistemini kullanıyor olması gerekmektedir.

Bu sayede sipariş alındığında; alıcı, tedarikçinin yığın bilgisini görerek siparişini vermektedir. Tedarikçinin yığın sıralaması ise sürekli olarak güncellenmektedir. Sipariş direkt olarak tedarikçiye düşmektedir. Ürünün gönderim ve sevkiyat periyodu de tedarikçiye bağlı bir vaziyet olduğundan her tedarikçi için değişik olmaktadır.

XML Bayilik
XML Bayilik

XML Bayiliği Koşulları Nelerdir? 

XML bayilik şartlarına bakıldığında; bu kişilerin satış yapmayı kesme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu sebeple her yerde bilinen ve devlet tarafından resmi bir şirkete sahip olması gerekmektedir. Tedarikçi firmalar, her insanın XML bayiliği başvurularını kabul etmeyebilmektedir. Bu sebeple bayilik alacak olanların emin bir e-ticaret sistemine haiz olmaları gerekmektedir. XML entegrasyonuna sahip olan bir e-ticaret sitesinin kullanılması gerekmektedir.

E-Ticaret İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret için gerekli olan koşullar ya da etkenler göz önüne alındığında; XML entegrasyonunun olması gerekmektedir. Bundan sonrasında ise SEO çalışmasının yapılması ve reklam çalışmalarına da büyük bir oranda düşkünlük sağlanması gerekmektedir

SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılması durumunda; birkaç ay içerisinde olağan sonuçlar alınabilmektedir. Ancak bu kadar vakit beklemek istemeyenler; XML bayiliği aldıktan sonrasında Google reklamlarına başvurmaları gerekmektedir.

XML Bayiliğin Olumsuzlukları Nelerdir?

XML bayiliğin dezavantajları ise gönderim ve stoğa dayalı olan bazı problemlerdir. Her ne kadar ergonomik ve çok düzenli bir bayilik yöntemi olsa da, tedarikçilerden doğabilecek olumsuz problemlerin yaşanabilme ihtimali her zaman bulunmaktadır. 

Tedarikçinin XML sistemini güncellememiş olması, stokları tamamen tükenmiş olan bir ürünün stoklarının var ya da buna benzer bir biçimde gösterilmesi, gönderim süresi zarfında ufak tefek problemlerin oluşması gibi pek çok olumsuzluklar yaşanabilmektedir.

Zaman kaybı, ödemenin geri dönüşüm periyodu benzer biçimde etkenler kaynaklı olarak alıcılar yakınma edebilmektedirler. Bu nedenlerden dolayı XML bayilik, sahip edinilecek olan tedarikçi seçiminde, çok dikkatli ve özenli olunması gerekmektedir.

XML Bayilik Veren Firmalar

Ülkemizde daha çok teki bir çatı altında toplanan, birçok firma ile birlikte büyük bir site oluşturan XML bayiliklerinden bazıları da şunlardır;

XML Bayilik Veren Firmalar
XML Bayilik Veren Firmalar

Aktifbebek.com – (Bebek ürünleri)
Armada.com.tr – (Bilgisayar)
Alanalana.com – (Hırdavat)
Andestaki.com – (Takı ve Taşlar)
Aralgame.com – (Oyun)
Arena – (Elektronik ve Bilgisayar)
Artikeldeko.com.tr – (Duvar sticker)
Casiotedarik.com – (Casio saat ürünler)
Ceyizdeposu.com – (Ev tekstili)
Datagate – (Elektronik ve Bilgisayar)
Dekorpark.com – (Ev dekorasyonu)
Deco Art – (Stickershop.com.tr)
Demirciogluoto.com – (Oto Aksesuar)
Eczadeposu.net – (Medikal – Kozmetik)
Edipsaat.com – (Saat)
Ejoya.com – (Takı)
Elektrikdukkanim.com – (Elektrik malzemeleri)
Elsesilver.com – (Takı)
Elmasepeti.com – (Iphone, Ipad ürünler)
Emall.com.tr – (Ev Tekstili)
Emaxicenter.com – (Hediyelik ürünler)
Eniyibebek.com – (Bebek ürünleri)
Exa – (Elektronik ve Bilgisayar)
Fabbricashop.com – (Mobilya ve Aksesuar)
Genpa – (Cep Telefonu)
Goldstore.com.tr – (Mücevherat)
Hanelektronik.com – (Güvenlik kamera)
İndex – (Elektronik ve Bilgisayar)
Kaya Kırtasiye – (Multiofis.com)
Lehimteli.com – (Network – Kablo)
Makara.com.tr – (Tekstil)
Marintek.com.tr – (Deniz Malzemeleri)
Minikalisveris.com – (Bebek ürünleri)
Minikoli.com – (Bebek ürünleri)
Modacar.com.tr – (Oto yedek parça ve aksesuar)
Necotoys.com – (Lisanslı oyuncaklar)
Neotech – (Elektronik ve Bilgisayar)
Netstore.com.tr – (Mobilya)
Parfumvekozmetik.com – (Kozmetik)
Partidunyasi.com – (Parti ürünleri)
Party 21 legparty.com.tr (İç Giyim)
Penta.com.tr – (Bilgisayar)
Saattedarik.com – (Saat)
Samatliistanbul.com – (Oyuncak – Ataktoy)
Stickershop.com.tr – (Duvar sticker)
Technomodel.com – (Hobi araç ürünleri)
Telpa – (Cep Telefonu)
Tesan – (Cep Telefonu ve Elektronik)
Topcular.com.tr – (Hırdavat)
Ugursaat.com – (Saat)
Webmuzikmarket.com – (Müzik aletleri)
724magaza.com – (Hırdavat)
365alisveris.com – (Medikal)
4cmusic.com – (Müzik aletleri)

Yukarıdaki XML bayilik veren firmalar ile sizler de bu sektöre atılabilir, bu işlerden oldukça iyi oranlarda paralar kazanabilirsiniz. Sanal dünyanın eşliğinde yapılabilecek en iyi mesleklerden bir tanesi de işte bu iştir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.