Yeni Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

1 3

Yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar nelerdir? Çoğu insanın istekleri arasında her zaman bir girişimci olabilmek vardır. Fakat girişimci olmak o kadar ucuz bir şey değildir. Girişimcilik ona karşı verilmesi gereken cesaret, karar, bilgi ve tecrübe gibi birçok özelliği sizden istemektedir. İnternet üzerinden pek çok insanın girişimcilik başarısını dinleyenler büyük bir hevesle girişimciliğe atılmak isteyebiliyorlar. Bunu yaparlarken ise yeni girişimciler olarak başlangıçta ya da bir süre sonra yaptıkları yanlışlıklar ve hatalar yüzünden demoralize olabiliyorlar.

Hepimiz birer insanı olduğumuz için her konuda yanlışlar ve hatalar yapabiliriz. Önemli olan bu yanlışları yapmadan önce onları görüp bir daha tekrarlamamaktır. Eğer siz de yeni bir girişimci adayı iseniz geçmişteki girişimcilerin yaptıkları hatalara geniş bir açıdan bakıp kendinize pay çıkarmalısınız. Bu yapılan hatalar sıklıkla yapılmakla beraber yeni girişimcilerin bunlar hakkında bilgi sahibi olması ise çok önemlidir.

Yeni Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Plan Yapmamak

Plan sadece girişimcilikte değil hayatımız da önemli bir yere sahip, zamanımızı doğru değerlendirme ve başarıya ulaştırma aracıdır. Bu aracı doğru bir şekilde kullanmazsak sadece girişimcilikte değil bütün yaşantımızda sıkıntılar yaşayabiliriz. Planı olan bir girişimci fikirlerini ve görüşlerini daha detaylı bir şekilde analiz edebilir. Bu analizler sayesinde zamanını daha doğru bir şekilde tasarlamış olur.

Yapılacak İş Konusunda Detaylı Bilgi Sahibi Olmamak

Yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar dan biri ise detaylı bilgi sahibi olmamalarıdır. İşe başlamadan önce gerekli inceleme ve analizlerin detaylı bir şekilde yapılması gerekiyor. Bunları yaparken pazar, ürün ve rakip gibi konulara da dikkat etmek gerekiyor. Bunlara dikkat eden bir girişimci kilit noktalara daha iyi odaklanıp yolunu daha net bir şekilde çizecektir.

Çok Çabuk Pes Etmek

Dediğimiz gibi bizler birer insanız bu yüzden hatalar ve yanlışlıklar yapabiliriz. Çoğu insan girişimcilik hikayesini daha başlamadan bu tür olumsuzluklar yüzünden sonladırabilmektedir. Girişimcilerin burada asıl yapması gereken şey bu zafiyetlere karşı sabırlı ve kararlı olmaları olacaktır. Kendi moralimizi negatif yönde artırmak yerine çabamızı ön plana çıkararak bunların üstesinden gelme şansını kendimiz için yaratabiliriz.

Doğru Ortak Seçimi Yapmamak

Yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar. Bir işi yaparken bizim diğer parçamız olan ortaklarımız çizdiğimiz yolda önemli bir yere sahiptir. Bu yolda ortağınızla siz bir ağırlığı taşıyan iki kişi gibisinizdir. Eğer ortak seçiminde doğru seçimler yapmazsak ortağımız ağırlığın diğer ucunu bıraktığında yaşanan şeyler bize anlaşmazlıklar, başarısızlıklar, zaman kayıpları ve motivasyon kaybı gibi olumsuzluklar yaşatacaktır.

Doğru Alana Yönelmemek

Bazen yeni girişimciler ilgilendikleri alana yönelmek yerine kendisine daha fazla kar getirebilecek alanlara yönelmektedirler. Bu ise çok yanlış bir seçimdir. Eğer kendimize uygun olan alanları seçmezsek pazarlama, satış ve yönetim gibi unsurlarda eksiklik yaşayabiliriz. Üstelik girdiğiniz bu alana ilgili olan kişiler size rakip olacağı için daha çok olumsuz etklineceksinizdir.

Yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar

Farklılık Yaratmamak

İş yaptığımız alanda bizim gibi birçok girişimcinin olduğunu unutmamalıyız. Bizim gibi birçok girişimci olması demek rekabetçilerin fazla olması anlamına gelir. Bu da bizim için bir rekabet ortamı oluşturacaktır. Bu rekabet ortamında eğer bir farklılık yaratmazsak her zaman bir adım geride kalırız. Bu da rakiplerimizin bizden daha çok seçilmesini ve başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden taklit eden taraf değil taklit edilen taraf olmak için çalışılmalıdır.

Taleplere Cevap Vermemek

Girişimci olmak için yapılmaması gereken birçok hatayı sıraladık fakat aralarında en önemlilerinden birisi budur. Bu işte kilit noktalardan birisi de müşterilerin taleplerine cevap verebilmektir. Çizdiğimiz yolda ne kadar iyi gidersek gidelim eğer müşterilerle kurduğumuz olumlu ilişki de bir aksama olursa bizim başarısızlığımız da onunla beraber kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle müşterilerle memnuniyetini ön planda tutmak, iletişimi hızlı yapmak ve sonuç üretebilmek oldukça önemlidir.

Yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar rehberini sizler için araştırdık. Yorum bölümünden görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. […] Girişimcilerin sıklıkla yaptığı diğer pazarlama hatası ise sadece dijital ortam üzerinde durmaları ve marka iletişimi, halkla ilişkiler gibi özen gösterilmesi gereken etkenleri göz ardı etmektir. […]