Zamanı Verimli Kullanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0 933

Zamandan en yüksek verimi almak için yapılması gerekenler şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Programlı olmak gerekmektedir.
  • Yapılması gereken işleri ertelememek gerekmektedir.
  • Boş zamanları verimli geçirmek gerekmektedir.
  • Uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Hangi işle uğraşırsanız uğraşın mola vermeniz gerekmektedir.

Bunlar zamanı verimli kullanmak için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar bunlardır. Ancak unutmamanız gereken bir diğer husus daha bulunmaktadır. Zamanı verimli geçirebilmek için öncelikle gerekli enerjiye sahip olmanız gerekmektedir. Fiziki olarak zamanını hareketsiz geçiren insanların enerjisi düşmektedir. Bu durumda verim almak için gerekli enerjinin bulunamamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle spor yapmak ve elbette beslenme düzeninize dikkat etmek önemli diğer unsurlardır.

Verim Almak İçin Program Yapmak

Zamanı verimli kullanmak için program yapmak, en önemli taktiktir. Programlı kişiler neyi ne zaman yapacaklarını bildikleri için zamanları verimli geçmektedir. Belirli bir programınız olması demek, bu programa sadık kalmak için aksaklıklara kısa sürede çözüm üreteceksiniz demektir. Bu sayede çalışmanız çok daha kısa sürecektir. Programınızda yapmanız gereken işler olması, dikkatinizin başka alanlara dağılmasına da engel olacaktır.

Verim Almak İçin Ertelememek

Yapılacak işi ertelememek, zamanı verimli kullanmak konusunda bir diğer kilit noktadır. Esasında program yapan kişilerin işlerini ertelemeye meyli diğer kişilere nazaran çok daha azdır. Ancak yine de programa sadık kalma alışkanlığı edinemediğiniz süreçte programınızda olan bazı hususları atlamak isteyebilirsiniz. Bu hareket, zamanı verimli kullanmak hususunda yapılan önemli bir hatadır. İşlerinizi zamanında yapmaya dikkat etmelisiniz. Başka bir zamana iş ertelediğinde, boş kalan zamanını verimli değerlendiren insan sayısı yok denecek kadar azdır.

Boş Zamanları Verimli Geçirmek

Boş vakitleri verimli işler ile geçirmek, hayat kalitenizi yükseltmekte ve zaman yönetimi kabiliyetinizi arttırmaktadır. Boş zamandan kastedilen elbette dinlenmek için kendinize ayırdığınız süre değildir. Banka sırası beklemek, seyahat etmek gibi zamanlar dinlenebildiğimiz zamanlar değildir. Ancak pek çok insan bu zamanları boşa geçirmektedir. Bu süreleri başka bir işinizi halletmek için kullanmanız verimli zaman geçirmek konusunda atacağınız önemli adımlardan birisidir.

Verim Almak İçin Uyku Düzeni

Verimli zaman geçirmek için uyku düzeni dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir diğeridir. Vücudumuzun ve zihnimizin gün içerisinde enerji harcayabilmesi için öncelikle bu enerjiyi toplaması gerekmektedir. Yeterince dinlenememiş bir vücut zamanı verimli kullanmak noktasında büyük bir engel olacaktır. Çünkü uykusuzluk odaklanma problemleri ve halsizlik hissini de beraberinde geçirecektir. Aynı şekilde gereğinden fazla uyumanın vücudumuz üzerinde başta halsizlik ve depresyon meyilli olmak üzere birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle tam kararında uyumak gerekmektedir. Yetişkinler için ideal uyku süresi 6 ila 8 saat arasındadır. Uyku düzeninizi bu süreye göre ayarlayarak veriminizi arttırabilirsiniz.

Verim Almak İçin Mola Vermek

Zamanı verimli kullanmak için mola vermek, olmazsa olmaz bir noktadır. Zamanı verimli kullanmak isteyen insanların yaptığı en büyük hatalardan birisi mola vermeden çalışmaya çalışmaktır. Zihnimiz belli bir süre çalıştıktan sonra yorulmakta ve dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Eğer zihninizi ve vücudunuzu dinlendirmek için yeterli zamanı ayırmazsanız bu durum size yorgunluk ve dikkat dağınıklığı olarak geri dönecektir. Ortalama 5 saat sürecek bir işi, mola verme süresini çıkararak 3 saatte tamamlamanız zamanınızı verimli kullandığınız anlamına gelmemektedir. Çünkü sonraki zamanlarda çok yorgun olan zihniniz başka işlere yönelmenize engel olacaktır. Bu nedenle çalışmalarınıza mutlaka belirli periyotlarla ara vererek, zihninize dinlenmek için ihtiyaç duyduğu zamanı tanımalısınız.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.