Zengin İnsanların Başarı Hikayeleri ve Tüm Sırları

0 25

Fakir insanların her zaman bir bahanesi, zengin insanların ise her zaman prensipleri bulunur. İnsanoğlu, güzel, zengin ve mutlu bir hayat ister. Mutluluğun kaynağını ise para olarak görmektedir. Evet, para belki sizlere istediğinizi satın aldırabilir ama asla mutluluğu satın aldıramaz. Para, devlet tarafından bastırılan üzerinde değeri yazılı olan ve ülke içerisindeki ödeme yöntemi olarak kullanılan kağıt veya metal nesne anlamına gelmektedir. Mal veya hizmet için kullanılan bir nevi değiş/tokuş sağlanmak amacıyla para kullanılır. Madeni para veya banknotlar haricinde kredi kartları, mevduat hesapları günümüz koşullarında ekonomi için para olarak adlandırılmakta, bu unsurlara fazla sahip olana ise zengin ismi verilmektedir. Zenginlik, insanlar tarafından hayaller kurduran cazip bir kavramdır. Zengin olmayı para biriktirerek veya daha az para harcayarak elde etmeyi düşünüyor iseniz biraz yanlış yoldasınız. Zengin olmak parayı dengeli şekilde yönetmek olacaktır. Nerede harcayacağını, nerede yatırım yapacağını bilmedikten sonra zengin olmak öyle pek de kolay bir yol değildir. Ayrıca zenginlik kavramı ne kadar çok parayla ilgili olmuş olsa da aslında pek de bir ilişkisi yoktur. Para veya zenginliğe ulaşmak daha öncesinde gösterilen emeklerin karşılığı olarak verilen bir ödüllendirmedir.

Milyonerlerin, tek düşüncesi ve önem verdikleri para değildir. Onlar için zengin olmayı başarı olarak adlandırmak ise aslında verilebilecek en iyi isimlendirmedir. Zengin insanlar, başarıya ulaşırken birçok kavram ile yüzleşmiş ve bunları atlatarak istedikleri noktaya gelmiştirler. Bu yolun sonunda başarıya ulaşmak için öğrenme, cesaret etme ve sonuç alma gibi kavramların bazılarını aşmış ve deneyimleyerek daha da bilgi sahibi olmuşturlar. Peki, zengin insanları başarıya götüren sırlar nelerdir?

Zengin İnsanların Sırları

 • Vizyon ve Öngörü Sahibidirler
  Geleceği görme konusunda çok iyidirler. Geleceğe yatırım yaparlar, bugüne göre yaşamak asla onlar için değildir. Planlarına göre hareket etmeye çalışırlar. Vizyon sahibi olmak erteleme, karar verme ve adım adım ilerlemenizi sağlayacaktır.
 • Hayatlarını Yönetme Konusunda Çok İyidirler
  Sıradan insanlar “Kaderimizde ne varsa onu yaşarız. Yol bizi nereye götürürse oraya gideriz” düşüncesinde iken zengin insanlar ise “Bu hayat benim, kendi kararlarım doğrultusunda tüm ipler benim elimde. İstediğim şekilde hayatıma yön verebilirim” düşüncesindedir. Zenginler bu düşüncelerini gerçekleştirmek ve hayatlarını yönetmek için çabalar ve sıradan bir hayattan uzak kalırlar.
 • Duygularını Kontrol Edebilirler
  Duygularınızı bazı zamanlarda kontrol etmek sizler için oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca çalışma odağınızın ve başarınızın artması için duygu kontrolü oldukça önemlidir. Öfkelendiğiniz anda eğer duygularınıza hakim olamazsanız doğru düşünemez ve doğru kararlar alamazsınız. Duygularınızı beyin içinde bölümlendirerek daha net olmayı sağlayabilirsiniz. Bu sayede asıl söylenen ve yapılan şeye daha dikkatli odaklanabilir, doğru seçim ve kararlarda bulunabilirsiniz.
 • Büyük Adımlar Atmaktan Korkmazlar
  Sıradan insanlar adımlarını büyük atmaktan ve büyük oynamaktan her zaman çekinir. Buna sebep olan şey ise “korku” ismi verilen duygudur. Büyük oynamak riskli olabilir ama para kazanmak için risk almak çok önemlidir. Zengin insanlar, hayatlarının birçok anında riskli kararlar alır ve bunu uygulamaktan çekinmez. Sıradan insanlar ise başarısız olmaktan, tekrar başa dönmekten ve çabalamaktan korkar. Diğer insanlara göre bir işte başarısız olmak onlar için her şeyin bittiği anlamına gelir. Oysa ki milyonerlerin birçoğu hayatlarının bir anında iflas etmiş, bundan tecrübe kazanmış ve asla pes etmemiştir. Bu şekilde daha önceki yaptıkları hataları bir daha uygulamamış, farklı çözümler üretmiş ve başarının geleceğinden emin bir şekilde hareket etmişlerdir.
 • Hayatı Basitleştirirler
  İnsanların en büyük dertlerinden bir tanesi ise bu hayatı oldukça zor ve karmaşık buluyor olmalarıdır. Oysa ki hayatı kolaylaştırıp basitleştirmek sizlerin elindedir. Bir işin karmaşık kısımlarının sayısını azaltarak görev etkinliğini artırabilir ve odaklanmayı sağlayabilirsiniz. Bu sayede çalışma yaptığınız işlerde başarı oranınız artacaktır.
 • Her Zaman Kazanan Olmak İsterler
  Hayatın iki temel kuralı ve grubu vardır. Kazananlar ve kaybedenler. Kaybedenler, hayatları boyunca her zaman kaybeden tarafta olmayı, bir olumsuzlukta dahi direk yıkılmayı ve başaramamayı kendilerine inandırmışlardır. Kazananlar ise her zaman hedeflerini, hayallerini ve vazgeçmemeyi hayatlarının merkezine koyan insan grubudur.
 • Fırsatları Çok Severler
  Olumsuzluklara veya engellere takılmak yerine her daimfırsatlara odaklanırlar.
 • Cesaretlidirler
  Cesaret, korkusuzluğun yanı sıra aynı zamanda yiğitlik, kararlılık ve dayanıklılık özelliklerini de içeren, korku, acı, risk, belirsizlik veya tehdit ile başa çıkabilme yeteneğine verilen isimdir. Zengin insanlar ise cesaret ve korkusuzluğa sahiptirler.
 • Öğrenmeyi İhmal Etmezler
  Hayatları boyunca tüm alanlarda öğrenmeyi benimsemiş ve bunu felsefe haline getirmişlerdir. Öğrendikleri yeni bilgiler ile sürekli olarak kendilerini geliştirmekten asla kaçmamışlardır.
 • Başarılı İnsanlar ile Arkadaşlık Ederler
  Kendileri gibi zengin ve başarılı insanlar ile birlikte arkadaşlık yaparlar. Başarılı insanlar diğer başarılı insanlarda her zaman bir cevher ve yeni bilgi kaynağı görürler. Onlardan edinecek çok fazla bilgi ve ilham kaynağı olduğunu düşünür, onlar için başarısız arkadaşlıklar zaman kaybı ve gereksizdir.
 • Kendileri ile Barışıktırlar
  Asla kendileri ile şüphe duymazlar. Yaptıklarının en iyisini yapma yetisine sahiptirler. Korku ve kin asla onlar için değildir, vakitlerini bu tarz duygular ile harcamak istemezler. Hata veya yanlış yaptıklarında kendilerine her zaman bir şans verir ve tekrar denemekten asla vazgeçmezler. Her şeyin üstesinden elbet bir gün geleceklerini bilir ve ona göre hareket ederler.
 • Mücadele Etmek ve Engeller ile Uğraşmak Morallerini Bozmaz
  Başarıya giden yolda önünüze birçok engel ve moralinizi bozacak unsurlar çıkacaktır. Zengin insanlar, bu tür engelleri aşmayı çok sever ve hayatları boyunca problemler ile yüzleşme konusunda kendilerini eğitirler.
 • Sonuç Odaklı Çalışırlar
  Sonuç amacıyla hareket edip oyunu nasıl oynadıklarına bakarlar. Önemli olan doğru sonuçlar almak için harekete geçerler.
 • Tutarlıdırlar
  Tutarlı olmak sadeceparayı az harcamak veya iyi yönetmek anlamına gelmez. Tutarlı olmak, yaptığınız eylem ve söylediğiniz sözlerde de geçerlidir. Unutmayın, bir şey hakkında boş boş konuşmak aslında o gerçek işi yapmaktan daha kolay olacaktır. Normal ve egolu insanlar büyük sözler kullanarak ve konuşarak egosunu tatmin eder. Ama asla harekete geçmezler.
 • Meraklıdırlar
  Merak ile birlikte öğrenmeyi geliştirip her konudan bir bilgi sahibi olurlar. Sakıp Sabancı’nın 48 öğüdünün içerisinde yer alan şu söze dikkat çekmek isterim. “Her şeyin bir şeyini, bir şeyin ise her şeyini bileceksiniz.” Sözü ile meraklı olmanın ve her konuda bilgi sahibi olmanın dikkatini çekmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.